YÇKM: Muzaffer Oruçoğlu Tarihsel Değerimizdir!

Yüz Çiçek Açsın Kültür Merkezi (YÇKM) kamuoyuna yazılı bir açıklama yaparak Muzaffer Oruçoğlu’na dair yürütülen tartışmaları kınayarak “Oruçoğlu, küçük hesaplara, girişimlere kurban edilemez, yalnız bırakılamaz.” ifadelerine yer verdi.

YÇKM’nin açıklaması şöyle; “Son günlerde sosyal medya üzerinden Muzaffer Oruçoğlu’nun şahsına yönelik bir linç kampanyası başlatılmıştır. Üç yıl önce Mazgirt Belediyesi’nin oy çokluğuyla bir parka Muzaffer Oruçoğlu’nun isminin verilmiş olmasından yola çıkarak başlatılan bu linç özünde genel olarak devrimci değerlerimize saldırının bir aracıdır. Neredeyse özel savaş yöntemleri ve söylemleri ile yürütülen bu linç, içeriği, yöntemi ve sonuçları itibarı ile son derece gerici, sığ, dogmatik, yaralayıcı ve üzücü olmuştur. Tepkimizin sertliği de bundan kaynaklıdır. Devrimci üslup ve yöntemden kopuk, bölgeci, mezhepçi ve provokatif bir içeriğe sahip bu linç için “eleştiri” demek son derece naif olacaktır. Her ne kadar Muzaffer Oruçoğlu yaptığı açıklama ile söz konusu çevrelere karşı da son derece mütevazı, olgun ve kapsayıcı davranmış ise de biz bu yöntemi teşhir etmek durumundayız.” denildi.

“Çağdaşı ve arkadaşı olmaktan gurur duyuyoruz”

Açıklamanın devamında “Sanat evrenseldir. Sanatçı evrenseldir. Muzaffer Oruçoğlu evrensel, çeşitli sanat dallarında görkemli eserler yaratan bir sanatçımız, yoldaşımız, tarihsel mirasımızın parçası ve karakterimizdir. Kendisini sahiplendiğimiz, aynı yolda ve sanat anlayışında yürüdüğümüze, çağdaşı ve arkadaşı olmaktan gurur duyduğumuzu ilan ederiz. Ne Muzaffer Oruçoğlu ne de başka bir değerimiz bu tür küçük hesaplara, girişimlere kurban edilemez, yalnız bırakılamaz. Bizler her zaman kendisinin yanında olduğumuzu ve açıklamasına saygı duyduğumuzu belirtiyoruz, ancak adının her kütüphaneye, çocuk parkına, işçilerin geçtiği her caddeye, köylülerin soluklandığı her kaya kovuğuna, dere yatağına yakışacağını ifade etmek istiyoruz. Adı ve eseri sonsuza dek yaşasın.” denilerek açıklama sonlandırıldı.

 

Gazete Patika