Üç Hapishanede Açlık Grevleri ve Ölüm Oruçları Devam Ediyor

Türkiye hapishanelerinde hak ihlalleri ve keyfi muameleler devam ediyor. Tutsakların sınırlı sosyal alanları ve aktiviteleri her geçen gün sınırlanıyor. Siyasi operasyonlarla ve zorlama gerekçelerle binlerce Kürt, sosyalist, demokrat hapsediliyor.

Siyasi operasyonlarla verilen haksız cezalara ve hapishanelerdeki keyfi yönetime karşı üç hapishanede açlık grevi ve ölüm oruçları devam ediyor. Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde bulunan Sibel Balaç 102, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Hapishanesinde bulunan Gökhan Yıldırım 97 gündür ölüm orucundalar. Yine Iğdır S Tipi Hapishanesinde bulunan Hogir Batu 101 gündür açlık grevinde. Tutsaklar ve aileleri demokratik kamuoyunda duyarlılık beklerken HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Adalet Bakanlığına verdiği soru önergesiyle Bakanlığı tutsakların taleplerine duyarlı olmaya davet etti.

Canbaz verdiği soru önergesinde Sibel Balaç, Gökhan Yıldırım ve Hogir Batu’nun durumuna dikkat çekerken Bakanlığa şu soruları yöneltti:

  1. Söz konusu hapishanelerde bulunan mahpuslarla Bakanlığınız bugüne kadar herhangi bir iletişimde bulunmuş mudur?
  2. Sibel Balaç, Gökhan Yıldırım ve Hogir Batu’nun devam ettirdiği açlık grevleri-ölüm oruçlarının son bulması için Bakanlığınız tarafından herhangi bir girişimde bulunulması planlanmakta mıdır?
  3. Açlık grevinde ve ölüm orucunda olan mahpusların sağlık durumlarıyla ilgili Bakanlığınız tarafından düzenli takipler yapılmakta mıdır?
  4. Son beş yıl içinde kaç mahpus açlık grevine ve ölüm orucuna girmiştir? Kaç mahpus açlık grevi ve ölüm orucu sonucunda yaşamını yitirmiştir? Bakanlığınız bu süreçte kaç mahpusla toplam kaç görüşme gerçekleştirmiştir?