TV 10 Emekçileri: Biz Direnenlerin Geleneğinden Geliyoruz

OHAL’in ardından çıkarılan KHK ile kapatılan TV10 çalışanlarının eylemi devam ediyor. 54 haftadır Galatasaray Lisesi önünde “Alevilerin Sesi TV10 Susturulamaz” pankartı açan TV10 çalışanları bir kez daha adalet çağrısında bulundu. Eyleme her hafta olduğu gibi Cumartesi Anneleri, F oturumu insanları, Sosyalist Meclisler Federasyonu, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, Munzur Çevre Derneği yöneticileri ve sanatçı Mehmet Tek destek verdi.

 “Biz Direnenlerin Geleneğinden Geliyoruz”

Eylemde konuşan TV10 çalışanı Rohat Emekçi, “Pir Sultan teslim olmadı Hınzır Paşa’ya Şeh Bedrettin bir kez bile el pençe divan durmadı. Yiğitliğin, ser verip sır vermeyişin, ikrarından dönmeyişin simgesidir Hallacı Mansur. Direnmenin adıdır Koçgiri’de Zarife, Dersim’de Bese. Seyit Rıza’nın mahkemede söylediği sözlerdir bize miras kalan. ‘Ben sizin yalan ve hilelelerinizle baş edemedim bu bana dert oldu ama ben de sizin önünüzde diz çökmedik bu da size dert olsun’ diyen Seyit Rızaların direnme geleneğinden geliyoruz. 54 haftadır buradayız ancak bizler bir yıl daha burada olacağız. Sesimiz duyulana ve yükselene kadar” dedi.

Kadın katliam ve ölümlerinin artığına dikkat çeken Emekçi, “Yine kadın ölümlerinin ve şiddetinin yaşandığı bir dönemdeyiz. Dün daha 17’sinde ömrünün baharında olan Pelin Palandöken okulunun önünde katledildi. Yine kadın ölümlerinin yoğun olduğu bir dönemde Dilek Doğan ve birçok kadın katledilmişti. Tüm katledilen kadınları buradan bir kez daha saygı ile anıyoruz” şeklinde konuştu.

 “Birçok Basın Yayın Organı Kapatıldı”

Emekçi’den sonra söz alan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş ise, “Ülkemizde son bir yıldır tırmandırılan siyaset en çok basın ve yayın organlarımızı hedef almıştır. Demokratlık adına gelişen mücadeleyi engelleme siyaseti bütün muhalif güçlere yönelik operasyonları artırmış durumdadır. 15 Temmuz’da darbeyi engellediğini iddia eden iktidar maalesef 20 Temmuz’da sivil darbe ile onu aratır pozisyonda bir politika ve siyaset uygulayarak birçok basın yayın organını kapattı. Yine dünyada basın yayın çalışanını hapse atarak birinci sırada yer almış durumdayız. Ne zaman demokrasi mücadelesi gelişse, insanlar bu ülkede barışa, kardeşliğe yanaşsa, yaklaşsa hemen devreye giren o tekçi zihniyet bütün operasyonlarını buna göre düzenliyor” dedi.

 “TV 10 Alevilerin İnanç ve Kültürünü Yeni Nesile Aktarıyordu”

TV10 sadece bir muhalif televizyon olmanın yanında hem işçi ve emekçilerin sorunlarını dile getiren hem de bu ülkede önemli bir kesimi oluşturan Alevilerin inançlarını, kültürlerini yeni kuşaklara yansıtan bir kanal olduğunu vurgulayan HDP Milletvekili Ataş, “İktidar bu durumda da rahatsızdı. Çünkü Aleviler bu ülkede laikliğin gelmesi ve bütün inançların eşit olması bir arada yaşaması için mücadele veriyordu. Ama bu tekçi zihniyet TV1o’u da kapatma listesine almış oldu.

 “Tüm Darbeciler Yenilmekten Kurtulamadılar”

Tüm darbeciler, tüm tekçi zihniyetler ve demokrasi düşmanları yenilmekten kurtulamadıklarını vurgulayan HDP Milletvekil Ataş, “Bugün iktidar bizim coğrafyamızda tekçi, darbeci zihniyeti devreye koymuş durumdadır. Darbeyi engellemek yerine daha beteri ile halkları karşı karşıya bırakmış durumda. Geçmişte nasıl 60, 70 ve 80 darbesi yenildiyse ve nasıl onları uygulayanlar bugün halklar tarafından nefret ile anıldıysa bugün de iktidar hem Alevilerin hem Kürtlerin, hem demokrasi mücadelesi verenlerin hem de basın yayın organlarının hedefleri arasında olmuş, olacak. Biz asla onların bu ayrımcı politikalarını ve tekçi zihniyetini kabul etmeyeceğiz. Mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Sanatçı Mehmet Tek’in söylediği türküler ve atılan sloganlar ile 54. hafta sona erdi.

 

TV 10