Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) Kuruldu

Hapishanelerde son dönemlerde daha da azgınlaşan baskı, saldırı ve hak gasplarına karşı Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi kuruldu

08.09.2016 tarihinde İHD İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısıyla kuruluşunu açıklayan Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi’ni, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği, Partizan Şehit Tutsak Aileleri, Yeni Demokrasi Aileleri Birliği/Demokratik Haklar Platformu, Ölümsüzlerin ve Tutsakların Sesi Platformu, Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği, Meydan Gazetesi ve Alınteri gazetesi oluşturdu.

Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi adına açıklamayı Mesut Çeki okudu. Açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL’le birlikte hapishanelerin adeta işkence merkezine dönüştürüldüğü belirtildi.

“Hapishanelerde son bir yıldır “Gizli Genelge”lerle hak gasplarının artışına tanık olmuştuk. Tutsakların bin bir bedel ödeyerek kazandığı haklar OHAL’le birlikte gasp edilerek yeni bir döneme girilmiş oldu. Darbe girişiminde mağdur olduğunu söyleyenler, 23 Temmuz’da çıkarttıkları Kanun Hükmünde Kararname ile adeta tutsaklara OHAL darbesi gerçekleştirdiler.” ifadeleri kullanılan açılamada yüzlerce sürgün ve sevkin yaşandığı, ve tutsakların saldırı ve işkence gördüğü ifade edildi.

OHAL darbesiyle birlikte aile ve arkadaş görüşlerinin engellendiğini ifade eden Çeki, tutsakların avukatlarıyla dahi görüştürülmediğini söyledi. Açıklamada son olarak; “Duyarlı tüm kurum ve bireyleri, avukat ve özgür basın emekçilerini, aydın ve sanatçıları bugün kuruluşunu ilan ettiğimiz Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) ile birlikte tutsaklara OHAL darbesine karşı yan yana mücadele etmeye davet ediyoruz.” dedi.

Basın toplantısında söz alan tutsak ailesi Güzel Gülmez yaptığı konuşmada “12 Eylül’ün adı vardı ama bugün yaşananların adı da yok” dedi.

Devrimci Halkın Günlüğü okuru tutsak Baran Onur Doğan’ın babası Ali Doğan, “Çocuklarımızın bedel ödeyerek kazandığı haklar gasp ediliyor. Ailelere çağrım şudur; Çocuklarımızın mücadelesi haklıdır ve meşrudur. Biz aileler olarak çocuklarımızın yanında olalım. Onlara yapılanlar, bize de yapılıyor. Kabul etmeyeceğiz. Ortaya çıkacak sonuçlardan Adalet Bakanlığı ve AKP hükümeti sorumludur.” dedi.

Suruç Aileleri İnisiyatifi adına söz alan Murat Budak da, Abdullah Öcalan ve tüm politik tutsaklara yönelik saldırılara karşı verilen mücadelenin yanında olduklarını söyledi.

Tutsak Ali Şen’in yakını Döndü Şen ise, “Bizler onurumuzla ayaktayız. 12 Eylül’ü arar olduk. Edirne’de gardiyanlar 2 ayda 1 görüşünü olduğunu söylüyor, her gün hücreler basılıyor.” dedi.

 

Halkın Günlüğü