‘Türkülerimize Kelepçe Vurulamaz!’

Adana Demokratik Kitle Örgütleri, Adana’da Dikili Mahallesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği ve Grup Munzur ve Kaldırım Müzik Topluluğu’nun katılacağı “Halkla Buluşma Konseri”nin Adana Valiliği tarafından “ihbar var” gerekçesiyle yasaklanmasını protesto etti.

Adana’da Grup Munzur ve Kaldırım Müzik Topluluğu’nun katılacağı halk konseri etkinliği “ihbar var” gerekçesiyle yasaklandı

Adana Demokratik Kitle Örgütleri adına basın açıklamasını Osman Kara okudu. Kara, “Valilik, konsere iki gün kala bir sakınca görülmediğinin tebligatını göndermesine rağmen aynı valilik, konsere saatler kala yasak getirmiş bulunmaktadır” ifadelerini kullandığı açıklamada; “Gerekçe olarak da sözde “…sosyal medya platformlarında marjinal gruplarca çağrı amaçlı paylaşımlar yapıldığı ve ayrıca 112 acil çağrı merkezi müdürlüğü ihbar hattına gelen ihbarlarda, adı geçen konsere örgütçülerin geleceği ve Adana’ya ortalığı karıştırmaya gelecekleri şeklinde bildirimlerin bulunması üzerine etkinliğe l‘ yasak getirmişlerdir.” dedi.

“Kendi hukuklarını çiğnedikleri bir tutumla karşı karşıyayız”

İçi boş gerekçelerle kendi hukuklarını dahi çiğnedikleri bir tutumla karşı karşıyayız diyen Kara açıklamasının devamında şunları söyledi;  “Öte yandan halkın türkü dinleme özgürlüğünü gasp eden bir zihniyet de söz konusudur. Demokratik kitle örgütleri olarak alınan bu kararın hukuksuzca olduğunu ve devrimci sanatçıların halkla buluşmasının önüne geçilmesini protesto ettiğimizi deklare ediyoruz.

Gazete Patika