Tek Tipe İzin Vermeyeceğiz Platformu Kuruldu

Erdoğan/AKP iktidarının toplumsal muhalefeti susturmanın ve bastırmanın önemli dinamiklerinden biri olan hapishanelerdeki devrimci tutsaklara yönelik stratejik saldırılardan biri olan Tek Tip Elbise dayatmasına karşı toplumsal mücadele ve duyarlılık genişleyerek devam ediyor.

Bu kapsamda bir araya gelen Alınteri, Devimci Parti, HDK, Meydan Gazetesi, Mücadele Birliği, ÖTSP, PŞTA, YDAB, YDAB/DHP ve Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, Tek Tipe İzin Vermeyeceğiz Platformu’nu kurdu. Tek Tip Elbiseye daha güçlü ve birleşik bir mücadele amacıyla kurulan platform Galatasaray Lisesi önünde yaptığı basın açıklamasıyla kendisini deklare etti. Yapılan açıklamada “Tek Tipe İzin Vermeyeceğiz Platformu” pankartı açılarak “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” ve “Tek tip elbise giymeyeceğiz” dövizleri taşındı.

Burada platform adına açıklamayı Fatma Yıldırım yaptı. OHAL ile birlikte işkence ve hak gasplarının en vahşi yaşandığı yerlerin başında hapishanelerin geldiğini belirten Yıldırım “Hasta tutsaklar bu sürgün sevklerde hastalandıkları halde ne revire ne de hastaneye ne de ilaçlarına ulaşamadılar. Tutsaklara askeri nizamda sayım verme dayatmasından yayın yasaklarına, kimlik dayatmasından, avukat müvekkil görüşmesinin belirli saatlere çekilip kamera altında yapılmasına, avukatların tutuklanması ve avukatların bazı davalara girmelerinin yasaklanmasıyla tutsakların savunma haklarının ellerinden alınmasına, havalandırmaların üzerlerinin telle örtülerek tutsaklara kendilerini ağır tecrit koşullarının psikolojisinde hissetmesini sağlamaktan kitap yasaklarına uzayıp giden hak ihlallerine karşı tutsaklar mücadele ediyor” diye devam eden açıklamasında son olarak şunlara değindi.

“Tek tip elbise dayatması tutsakların iradelerini ve kendilerine olan güvenlerini kırma saldırısıdır. Tek tip elbise dayatması tutsakları teslim alarak toplumu teslim alma saldırısıdır. Tek tip elbise saldırısı, topluma tek din, tek devlet, tek bayrak dayatmasının devamıdır” diye kaydetti. Yıldırım, “İçerisi bu saldırıya karşı ‘bize giydirilmeye çalışılan o tek tip elbiseyi parçalamaya hazırız ve kararlıyız’ diyerek mücadeleye hazır olduklarını beyan ettiler. Bu hapishanelerde tutsakların ağır bedeller ödeyerek kazanacakları bir süreçtir. Bu nedenle bu mücadele sadece içerideki tutsakların mücadelelerine bırakılamaz. Dışarıda bulunan biz tutsak aileleri, yakınları ve yoldaşları birlikte tutsakların mücadeleleri etrafında kenetlenmeliyiz” dedi. Yıldırım, bunun için “Tek Tipe İzin Vermeyeceğiz Platformunu” oluşturduklarını belirtti.

Halkın Günlüğü