Sosyalist Örgütlerden HDP ve Demirtaş’a Destek Açıklaması

Halkların Demokratik Partisi (HDP) bileşeni olmayan, 24 Haziran’da HDP’yi ve Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceğini açıklayan örgütler bugün İstanbul’da ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Salondaki pankartta “Bir oy Demirtaş’a, bir oy HDP’ye” sloganı yer aldı.

Toplantıya Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Halkevleri, KÖZ, Bir Adım Daha İnsiyatifi, KALDIRAÇ, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Emek ve Özgürlük Cephesi, Partizan’dan isimlerin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDP bileşenleri temsilcileri de katıldı.

 

Toplantı başında konuşan HDP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Sedat Şenoğlu “Zor bir süreç ama büyük bir çıkışın, değişimin de önündeyiz. İnanıyoruz ki bizler bu çıkışı sağlayacağız. Güçlü olan biziz karşımızda çürüyen bir iktidar var. Bunun daha büyük baskı ile devam etmemesi için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Destek açıklamalarında Cumhur ve Millet ittifaklarının yanında sosyalist bir birlikteliğin önemi, HDP’nin barajı geçmesinin önemi, Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiği vurguları öne çıktı.

Sezai Temelli destek açıklamalarının ardından söz alarak “Faşizme karşı omuz omuza diyerek bir kongre yaptık. Çünkü gidişat faşizmin kurumsallaşması yönünde. Bugün yan yanayız. 24 Haziran’da bu ülke bu iktidardan kurtulacak” dedi.

 

“Birleşik mücadele hattını yeniden yaratmak”

Destek açıklamalarında şu ifadeler öne çıktı:

SMF MYK üyesi Barış Kayaoğlu: Faşizmi yeniden daha ileri bir düzeyde tek elden merkezileştirerek tahkim etmeye çalışan Erdoğan/AKP iktidarının geriletilmesi; burjuva kliklerinin yaşamış olduğu krizi derinleştirmek; faşizm ve zorbalıkla susturulmaya çalışılan toplumsal muhalefetin geniş halk kitlelerin nefes almasını ve toplumsal mücadeleyi bir adım daha ileri taşımak; başta mazlum Kürt ulusu olmak üzere ezilen tüm milliyet, inanç, cinsiyetlerden halklarımızın mücadeleleri sahiplenmek ve siyasal kazanımlara dönüştürmek; birleşik toplumsal mücadele hattını yeniden yaratmak perspektifiyle HDP ile ittifak politikasıyla seçimlere katılıyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Selahattin Demirtaş’ı destekliyoruz.

 

“Demorkatik ülkenin koşullarını yaratabilmek”

TÖP Sözcüsü Perihan Koca: 24 Haziran’da demokratik ülkenin koşullarını yaratabilmek, HDP’nin baraj altında bırakılmaması, Demirtaş’ın serbest bırakılması için halkların demokrasinin programı olan demokratik cumhuriyet şiarıyla kampanyamızı gerçekleştirecek, HDP ve Demirtaş’a oy isteyeceğiz. Birlikte kazanacağız birlikte başaracağız.

Halkevleri Eş Başkanı Nuri Günay: AKP iktidarının Meclis çoğunluğunu sağlamamasının temel koşulu HDP’nin Meclis’te yer alması.  Demokratım diyen herkesin HDP’yi desteklemesi görevdir. Ülkemizin barışın, eşitliğin, özgürlüğün tesis edilmesi gibi temel ihtiyaçlarını sağlama görevimiz var. Cumhurbaşkanı adayı olan Demirtaş’ın serbest bırakılması temel taleplerimizden. Ülkemizi demokrasinin, barışın, laikliğin, eşitliğin tesis edildiği ülke haline getirebiliriz.

“Ezilenlerin taleplerinin temsiline katkı”

KÖZ Sözcüsü Şükrü Demir: Seçimler sola tarihi fırsat sunuyor. Siyaset sahnesinde sol şerit boşalmış durumda. Bu durum, ağırlık merkezinde HDP’nin yer aldığı grupların bağımsız blok olarak seçimlere girmesini mümkün ve zorunlu kılıyor. Demirtaş’ın adaylığında cumhurbaşkanlığı iddiasını ortaya koymak da mümkün. Demirtaş’ın olmadığı seçimin boykot edilmesinin altını çizilmesi şarttır. Kendini solda görenleri yaklaşan seçimlerde ana görevi Meclis seçiminde ezilenlerin taleplerinin güçlü temsiline katkıda bulunmaktır.

Bir Adım Daha İnsiyatifi / Hakan Öztürk: Halkın iradesi geçerli olacaksa o Meclis’te HDP’nin bulunması gerekir. Seçimleri kazandığında cumhurbaşkanı olacak kişi cezaevinde. Bu sorunun çözülmesi gerekir. Seçimlere böyle gidilemez. Baskıcı sürece karşı itirazlarımızı yükseltiyor birlik beraberlik içinde mücadele edeceğimizi ortaya koyuyoruz. Bizler umudun düşmanlarına karşı savaşan insanlarız. Güzel günler için HDP’ye, Demirtaş’a oy verelim.

KALDIRAÇ Sözcüsü Hakan Dilmeç: Cumhur ve millet ittifaklarının farklılıkları çok az. Bunun karşısında HDP ve Demirtaş şahsında burada olan güçlerden oluşturulan doğal ittifak var. İşçi sınıfına yönelik saldırılara, gözaltı ve tutuklamalara karşı özgürlük, ve içerde ve dışardaki savaşa karşı barış bloğu bu topraklarda başka bir hayatın insanca ve onurumuzca yaşayabileceğimiz hayatın varolabileceği umudunu ortaya koyuyor.  Emek, özgürlük ve barış için Demirtaş ve HDP’yi destekleyeceğiz. Biz kazanacağız.

“Kürt sorunun barışçıl çözümü”

TİP Parti Meclis Üyesi Gün Çağ Aydın: HDP’nin sadece matematiksel hesaplara dayandırılarak değil siyasal gerekçelerle desteklenmesi gerekir. Biz Selahattin Demirtaş’ın bu süreçte özgürleştirilebilmesi, sonrasında HDP’nin Meclis’te yer alabilmesi, üzerimizdeki saldırıların bertaraf edilmesi için üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Sizinle birlikte mücadele ediyor olmaktan gurur duyuyoruz. Emekçilerin ülkesini özgür demokratik şekilde kurmak için elimizden geleni yapacağız.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan: Kritik önemde bir seçim yapılıyor. 24 Haziran’da parlamentonun nasıl oluşturulacağına değil Türkiye’nin nasıl bir siyasal rejimle yönetileceğine de karar vereceğiz. En adaletsiz ortamda yürütülen, seçim ve sandık güvenliğinin en çok tartışıldığı seçim süreci.

Bu sürecin kritik özelliklerinden dolayı HDP’ye ve Demirtaş’a oy isteyeceğiz. Çünkü tek adam yönetimine giden yolun kesilmesi önemli. Cumhur ittifakının kazanması demek demokratik hak ve özgürlük kırıntıların ortadan kaldırılması, tarihsel süreç içinde oluşturulan demokratik birikimlerin tasfiyesi anlamına gelecektir.  Bunların önün kesilmesi, Türkiye’de demokratikleşmeye kapı aralanması, barış ve kardeşliğin tesisi, Kürt sorunun barışçıl çözümü için HDP’ye ve Demirtaş’a oy vereceğiz, onlar için isteyeceğiz.

Temelli: 8 Mart, Newroz, 1 Mayıs gibi yanyanayız

Temelli’nin destek açıklamalarının ardından yaptığı konuşmasında “Şimdi tam da yan yana mücadele etme zamanıdır. Yoksa Ankara’daki koalisyonlarla bu iktidardan kurtulmanın mümkün olmadığını çok iyi biliyoruz” dedi.

“8 Mart’ta kadınların yan yana geldiği gibi, Newroz’da, 1 Mayıs’ta yan yana geldiğimiz gibi şimdi bu seçimde yan yanayız.

“Bizler 24 Haziran sürecindeki değil 24 Haziran sonrasındaki mücadele hattımızla anılacağız. 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde biz Yeni Yaşam Manifestosuyla halkımızla buluştuk. Herkes bu çağrıya olumlu yanıt verdi. Aleviler, Türkler, Kürtler emekçiler, kadınlar yan yana geldi. Ama şimdi sadece yan yana gelmek yetmez artık birlikte yürüme zamanı.

“Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. 2001 krizinden sonra Türkiye’ye demokrasi vaat edenler şimdi bizi aynı krize sürüklediler. Bu enkazı birlikte kaldırmanın yolu birlikte yürümekten geçiyor. 24 Haziran’da önemli bir başlangıç yapacağımıza inanıyoruz. Demokrasiye karşı kurulan barajı yıkan sonra büyük bir dönüşümü gerçekleştireceğiz.

“Geçiş programı gerekli”

“Türkiye’nin bir geçiş programına ihtiyacı var. Cumhurbaşkanı adayımız Selahattin Demirtaş’ın Türkiye’ye vaadi bu dönüşümdür. Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanmak değil yeni bir demokrasi mücadelesini var etmek amacıyla tüm Türkiye halklarına bu sözü veriyor. Yeniden yeni yaşamı bir arada var edebiliriz. Yerel demokrasi ile güçlendirilmiş bir demokrasi, demokratik cumhuriyeti ortak vatanda inşa etmeyi önüne koymuş bir programa ihtiyacımız var. Adayımızın da savunduğu tez budur.

“Parlamento seçimlerindeki hem aday listelerimiz hem de programımız, 16 yıllık tahribatı ortadan kaldırabilecek bir çalışmayı önüne koydu. Siyaseten, iktisaden demokratikleşme ve ortak vatanda barış içinde yaşayabileceğimiz bir siyasi hattı 24 Haziran’dan sonra var edebiliriz. Bunun için öncelikle demokrasi önündeki barajı yıkmak zorundayız. HDP’nin parlamentoda olması Türkiye halklarının, emekçilerinin parlamentoda olmasıdır. En güçlü hamle bu barajın yıkılması HDP’nin tüm farklılıklarıyla parlamentoda olmasından geçiyor.

“Erdoğan’ın hesabı 401 (vekil). Bu hesabı bozmanın tek yolu HDP’nin parlamentoya girmesidir. Biz tüm yapılara bu çağrıyı yaptık. Gelin hep beraber parlamentoda olalım. Çünkü hakikatin sesi biziz. Geçmişimizi satanlardan geleceğimizi satanlardan hesap sormak için yan yanayız. Haklıyız, mutlaka kazanacağız. O yüzden de bir oy Selahattin Demirtaş’a bir oy HDP’ye.”

 

Bianet/  Beyza Kural