Sosyalist Meclisler Federasyonu Kuruldu

 

Demokratik Halklar Federasyonu (DHF), Temmuz ayında yaptığı kurultayda alınan karar doğrultusunda Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) kuruluşunu ilan etti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısına LGBTİ aktivist Kıvılcım Arat, HDP Milletvekili Erdal Ataş, Ovacık Belediye Başkanı M. Fatih Maçoğlu katıldı. Söz alan Ataş, SMF’nin tarihsel sürecini ve kurultayda ortaya çıkan programı değerlendirdi.

Kıvılcım Arat ise herkesi SMF’nin mücadele platformunda özneleşmeye çağırdı.

‘DHF İDDİASINI DAHA GÜÇLENDİREREK BİLİMSEL BİR ROTAYA OTURTTU’
Ovacık Belediye Başkanı Maçoğlu deklarasyon metnini okudu. Maçoğlu, DHF’nin zemininden sıçrayarak kendini yeni bir merhalede tanımladığını belirterek, “DHF’nin şimdiye kadar kendisine eksen alarak üzerinde yürüdüğü yeni demokratik devrim ve bu zeminde olgunlaşan demokratik haklar mücadelesinin gelinen aşamada tali duruma düştüğü ve tüm toplumsal çelişkilere damgasını vuran asıl öğrenin kapitalist üretim ilişkilerinin olduğu bilimsel gerçekliği ile antikapitalist mücadele perspektifini merkeze koymuş ve bu çelişkilerin çözüm adresi olarak sosyalizmi eksen alan yeni bir programla toplumsal mücadeledeki siyasal hattını ve iddiasını daha da güçlendirerek bilimsel bir rotaya oturtmuştur” dedi.

DHF’den SMF’ye sosyalizm mücadelesini yükselttiklerini dile getiren Maçoğlu, şöyle devam etti: “Öz ve biçim arasındaki diyalektik bağı mücadelesinin eksenine oturtmaya çalışan DHF merkezi kurultayının ana ekseni olan sosyalizm programına uygun olarak ismini de değiştirmiştir. Kendi kitlesi başta olmak üzere ulaşabildiği en geniş emekçi kitlesiyle yürütmüş olduğu yoğun tartışma süreci sonucunda olgunlaştırdığı ve merkezi kurultayda onaylanarak karara bağlanan yeni ismimiz SMF olmuştur.

‘KURTULUŞ MÜCADELESİNİ BİRLİKTE YÜKSELTMEYE ÇAĞIRIYORUZ’
SMF, DHF’nin üzerinde yükseldiği ve ağır bedeller, yoğun emek ve birikimlerle bugünlere kadar taşıdığı devrimci mücadelenin ve kendisine tarihsel miras olarak kabul ettiği ezilenlerin haklı ve meşru mücadelesinin daha ileri bir düzeyde temsilini ifade eden devrimci ve sosyalist bir mücadele platformudur. SMF olarak tüm kitleleri faşizme, kapitalizme, emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı SMF bilimsel sosyalizm zemininde birleşmeye ve halklarımızın özgürlük ve kurtuluş mücadelesini birlikte yükseltmeye çağırıyoruz.”

Etkin Haber Ajansı – ETHA