SÖH: Tüm Öğrencileri Sosyalist Adayları Desteklemeye Çağırıyoruz!

Faşizmin kuşatmalarının oldukça yoğun olduğu bir süreçten geçiyoruz. Böylesi süreçlerde devrim mücadelesinin bir parçası olmak diğer tüm süreçlerden daha önemlidir.

Bu faşist saldırılardan pay alan en önemli alanlardan birisi de üniversitelerdir. Akademideki bilimsellik kırıntılarının tasfiyesini, barış akademisyenlerinin tutsak edilmesini, on binlerce üniversite öğrencisinin tutuklanarak eğitim hayatından tecrit edilmesini gördük, yaşadık.

Faşizmin saldırılarına göğüs germenin, devrim mücadelesinin en önemli yanlarından birisi de her alanda kendi alternatif yaşam projemizi ortaya koymaktır. Sistem, asimilasyon ve kendi sınıfsal konumuna uygun bir nesil yaratma temelli bir eğitim süreci örgütlemektedir. Biz de buna karşı üniversiteler, liseler için alternatif eğitim programı örgütlemeli ve sosyalizmin yeni insanını yaratmalıyız.

Alternatif yaşam projelerinin bir bölümünü olan “devrimci-halkçı yerel yönetimleri” çatı örgütümüz Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak uzun yıllardır örgütlemekteyiz. Ciddi bir çalışmanın ürünü olarak açığa çıkan Ovacık ve Mazgirt örnekleri, tüm eksiklerine rağmen, Türkiye-Kuzey Kürdistan devrimcilerinin uzun yıllardır yapamadığı komünizm propagandasını geniş halk kitlelerine sundu. Bu yalnızca örgütümüz Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun ve Sosyalist Öğrenci Hareketi’nin değil, devrim ve komünizm mücadelesinin hanesine artı olarak yazılmalıdır, yazılmaktadır. Dolayısıyla “devrimci-halkçı yerel yönetimleri” güçlendirmek de tüm devrimcilerin önüne koyması gereken bir meseledir.

Devrimci-Halkçı Yerel Yönetimlere Nasıl Destek Sunulabilir?

Faşizmin tüm saldırıları altında bu önemli çalışmayı yürütmek beraberinde belli sorunları getirmektedir. Birçok yoldaşımız, Ovacık Belediye Başkan Adayımız Hayati Güngören de buna dahil, tutuklanmıştır. Bunun yanında teknik ve maddi sorunlar da mevcuttur.

  1. Teknik meselelerde bize destek olabilirsiniz: Afiş tasarımı gibi teknik meselelerde bulunduğunuz her şehirde bize destek olabilir, Tasarım Kolektifimize katılabilirsiniz.
  2. Adaylarımızın bulunduğu yerellerde doğrudan çalışmalar dahil olabilirsiniz: Dersim’de yaşıyorsanız veya “ben de bu mücadelenin bir parçası olacağım” diyorsanız adaylarımız ile birlikte doğrudan seçim çalışmalarına katılabilirsiniz.
  3. Fotoğraf, video ile ilgileniyorsanız çekimler yapabilirsiniz: Çalışmalara katılıp fotoğraf ve video çekimleri yaparak, bu görselleri kurgulayarak bize destek sunabilirsiniz.
  4. Bunların dışında her şey: Yapabileceklerimiz hayal gücümüzle orantılı ve sınırsızdır.

Ve en önemlisi Sosyalist Öğrenci Hareketi ve çatı örgütümüz Sosyalist Meclisler Federasyonu’nda örgütlenerek sadece “devrimci-halkçı yerel yönetimler” çalışmamızda değil, tüm yaşam alanlarında sosyalizm mücadelesini yükseltmeliyiz.

 

Sosyalist Öğrenci Hareketi

13 Ocak 2018