SMF’den Adalet Nöbetine Dayanışma Ziyareti

Hasta ve infazı yakılan tutuklu yakınlarının İzmir Barosu’nda başlattığı Adalet Nöbeti 32’nci gününde devam ediyor. “Hasta tutsaklara özgürlük” ve “Tecrit insanlık suçudur” dövizlerin açıldığı nöbete Şakran Kapalı T-3 Nolu Cezaevi’nde tutulan Abdurrahman Yıldırım’ın annesi Vesile Yıldırım dahil oldu. Aileleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Karabağlar İlçe Örgütü yöneticileri ve Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) üyeleri ziyaret etti.

‘‘İNTİKAMCI ANLAYIŞTAN VAZGEÇİLMELİ’’

HDP önceki dönem milletvekili Erdal Ataş, iktidarın hak ihlallerine karşı çıkan herkese yönelik tutuklama, tecrit, baskı ve işkence uyguladığını ifade etti. İktidarın kendi yasalarını bile çiğnediğini kaydeden Ataş, “Yüzlerce hasta tutuklu şu an ölümle yüz yüze durumda. Son 1 yıl içerisinde onlarca tutuklu yaşamını yitirdi. Devlet intikamcı bir anlayışla hareket ediyor. Demokrasi mücadelesi yürüten insanların Adalet Nöbeti’ne karşı duyarlı olması gerekiyor. Cezaevlerinde uygulanan hak gasplarına yönelik vahşetin durdurulmasını istiyorum” dedi.

”ADALETSİZLİK HER YERE SİRAYET ETTİ”

HDP Karabağlar İlçe Eşbaşkanı Emine Bozdağ da hasta tutuklulara yönelik baskıların gün geçtikçe arttığını dile getirdi. Bozdağ, “Hepimizin acısı aynı. Toplumun her kesimi benzer sorunları, acıyı yaşıyor. Ülkedeki adaletsizlik her yere sirayet etmiş durumda. Özellikle Aysel Tuğluk’un dışarıda kendi başına bile hayatını sürdüremez haldeyken zindanda tutulması düşmanca bir tutumdur” diye belirtti.

‘‘DURUMU KÖTÜYE GİDİYOR’’

Adalet Nöbeti’ndeki isimlerden Vesile Yıldırım ise “Oğlumun tedavisinin cezaevinde yapılması mümkün değil. Durumu her gün daha da kötüye gidiyor. Adalet Bakanı’na ve Cumhurbaşkanına sesleniyorum; Onların nasıl çocukları için içi yanıyorsa bizim de çocuklarımız için içimiz yanıyor. Oğlum 26 yıldır tutuklu. Milletvekillerimiz, belediye eş başkanlarımız boşu boşuna tutuklandılar. ‘Artık yeter’ diyoruz. Acilen cezalarının sonlandırılmasını ve tedavi edilmesi için evlerine gönderilmelerini talep ediyoruz. Artık cezaevlerinden tabutlar çıkmasın” dedi.

Mezopotamya Ajansı