Sosyalist Meclisler Federasyonu, Dersim’de Ovacık Belediyesi çalışanı ve Fatih Mehmet Maçoğlu’nun danışmanı Hayati Güngören ve SMF üye ve taraftarları Dersim Konak, Gizem Yamaç ve Orhan Perktaş’ın tutuklanmalarını düzenlediği basın açıklaması  ile protesto etti.Alınteri, İnşaat İş Sendikası,Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi bileşenleri, HDP ve HDK’nin katıldığı basın açıklaması İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde yapıldı.

Sosyalist Meclisler Federasyonu adına konuşan Dilşad Canbaz; “Dersim’e yönelik son dönemde özel bir politika izleniyor, orman yangınları ve yapılan bu tutuklamalar bunun bir parçası.”, “Kurultayımızı yeni tamamlamışken yapılan tutuklama terörü ile 4 yoldaşımızın tutuklanmasıyla karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı ardından basın açıklaması okundu. Açıklamayı SMF adına Barış Kayaoğlu okudu.

Okunan basın açıklamasında “Kendi koyduğu yasayı kendisi uygulamayan bir iktidar ve devlet halkı yasaları çiğniyorsun iddiasıyla suçluyor. Tümüyle yasaların tanımladığı haklarını kullanan, talebini, tepkisini öfkesini dile getiren herkesi copluyor, gaza boğuyor, kolunu bacağını kırıyor ve hapsediyor.

Dersimde Sosyalist Meclisler Federasyonu çalışanı yoldaşlarımıza karşı girişilen susturma operasyonu ve hapsedilmeleri de tamı tamına iktidarın bu zulüm kertesine vardırdığı yönetme anlayışının sonucudur.”, “Hangi uyduruk iddia ile yüz yüze bırakırsanız bırakın biz biliyoruz ki Dersim konak, Gizem Yamaç, Hayati Güngören ve Orhan Perktaş yoldaşlarımızın tutuklanması, devletin Dersim coğrafyasına ve halkına karşı uygulanan imha, boyun eğdirme ve insansızlaştırma politikasına karşı sosyalist perspektiften halkın uyarılması ve haklarını savunmasının bilincine saldırı ve itirazın susturulmasıdır. Onların tutuklanması Dersim’in yakılmasına, doğanın barajlarla su altında bırakılmasına, insanın yaşayamaz hale getirilen coğrafyayı terk etmeye zorlayan politikaların faşist ve kıyımcı özüne karşı çıkışın durdurulması amaçlı bir susturma operasyonudur. Haykırıyoruz Dersim halkı da sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) da faşizme ve kapitalizme karşı sosyalizm hedefli mücadelesinde susmayacaktır.” ifadeleri yer aldı.

 

Halkın Günlüğü