Serdar Can Gazi Mahallesi’nde Uğurlandı

 

Kaypakkaya geleneğinin devrim ve komünizm emekçilerinden Serdar Can için Gazi mahallesinde bulunan Gazi Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenaze törenine çok sayıda dostu ve yoldaşı katıldı. Cenazeye katılan birçok kişi ve kurum konuşmalar yaptı ve şiirler okundu.

Yasam ağacı derneği adına konuşma yapıldı. Yapılan konuşmada “Ortaokulda devrimci düşünce ile tanıştı. Kısa sürede önemli bir kadro oldu. Amed’de ve Dersim’de pratik yürüttü. Amed’de hapishanede işkence gördü ama asla teslim olmadı.” denildi.

Çabalarını Ürüne Dönüştürdüğü Bir Dönemdi

Ahmet cihan da söz aldı. Cihan konuşmasında “Çabalarını ürüne dönüştürdüğü bir dönemdi. Dün yeni bir kitap için konuşmuştuk. İnandığını yaşayan düşündüğünü söyleyen dost canlısı bir insandı. Onun bıraktığı ürünleri sahipleneceğiz, yolu açık olsun. Onun inancı ve idealleri neyse yasatmaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Ateşten Gömleği Birlikte Giydik

Hapishane arkadaşı Hüseyin Yıldırım ise “Kaypakkaya geleneğinin önemli emekçilerindendi. Ateşten gömleği birlikte giydik, birlikte bu süreçlerden geçtik. Her zaman düşüncelerine uygun yasamaya çalıştı. Sadece yazdıklarını değil koskoca bir sureci bıraktı. Sadece direnişi değil çok yönlü düşünceyi ve yaşamı her yönüyle sahiplenmeyi öğretti bize.” dedi.

 

Halkın Günlüğü