Şair-Yazar Mehmet Çetin Yaşamını Yitirdi

Yaklaşık bir yıldır yakalandığı hastalık nedeni ile tedavi gören Şair-Yazar Mehmet Çetin sağlık durumunun ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alınmıştı. Kalpte ritim bozukluğu ve akciğer yetmezliğinden dolayı Mehmet Çetin hastanede solunum cihazına bağlı bir şekilde yaşam mücadelesi vermekteydi.

Mehmet Çetin, yaşam mücadelesi verdiği yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi.

Mehmet Çetin kimdir?

1955 Dersim-Ovacık doğumlu olan Mehmet Çetin 1970’lerin başından itibaren amatörce şiir ve öykü yazmaya başladı. Yüksek öğrenim gördüğü süreçte politik faaliyetlerinden ötürü aranır duruma düşen Mehmet Çetin 1981 yılında İstanbul’da TKP(ML)’ye yönelik gerçekleştiirlen bir operasyonda gözaltına alınır. Gözaltında yoğun işkencelere maruz kalan Çetin tutuklanarak hapishaneye konulur.

Mehmet Çetin 8 yıllık tutsaklığının ardından tahliye edilir. Hapishanedeyken şiir, öykü ve düzyazı çalışmalarına ağırlık veren Çetin’in ilk iki kitabı hapishanedeyken yayımlandı. Hapishanedeyken yayımladığı ”Birağızdan”isimli ikinci şiir kitabıyla Enver Gökçe 1989 Türkiye şiir birincilik ödülünü, ”Asmin” adlı öyküsüyle de Güneş Türkiye Öykü birincilik ödülünü alır.

1991 yılında kurulan ve yüz elliyi aşkın şiir-düzyazı kitabı yayımlayan Piya Şiir Kitaplığı ve ZED yayının kurucu editörlerinden olur. Çetin, Piya yayın kolektifinin yayına hazırladığı ”Kunduz Düşleri” adli şiir dergisi ile ”Ütopya Mevsimlik Hayat Bilgisi” kitabının da editörlüğünü yapar.

Sanatsal çalışmalarını iki dilde (Kırmancki ve Türkçe) yapan Mehmet Çetin 1996 yılından beri Hollanda’da yaşamaktadır.

Bir çok şiir ve öykü çalışması bulunan Mehmet Çetin’in onlarca şiir çalışması başta Grup Munzur olmak üzere bir çok sanatçı tarafından bestelenerek seslendirildi.

SMF olarak;

Kaypakkaya geleneğinin komünist-devrimci harcından yetişerek olgunlaşan ve sanatsal üretimleriyle-şiirleriyle acıyı, sürgünü, sevdayı, kavgayı anadiliyle ve kendine özgü  tarzıyla nakış nakış işleyerek halkının sesi olmuş yoldaşımız Mehmet Çetin’i asla unutmayacağız!