OHAL Faşist Diktatörlüğün Özüdür! AKP OHAL’siz Yönetemez!

 

Ülkemizi halklar hapishanesine çeviren AKP/Erdoğan faşist-gerici iktidarı OHAL’i dün beşinci kez uzattı. 15 Temmuz darbe girişimini bahane eden, AKP/Erdoğan iktidarı tüm ülkede devrimci, demokrat, yurtsever, aydın, sanatçı, yazar ve akademisyenler üzerinde bir cadı avı başlatmış, binlerce muhalifi gözaltına almış, yüzlercesini tutuklamıştır. AKP,  kuruluşundan bugüne sömürü düzeninde ortak olan Gülen Cemaati’ni bahane ederek, kendi burjuva-faşist hukukunu dahi çiğneyerek, halk üzerindeki baskıları arttırmaktadır. Gazeteci, aydın, siyasetçi ve yazarlar; yazıkları kitaplardan, yayınladıkları haberlerden, panellerde/konferanslarda yaptıkları konuşmalardan dolayı tutuklanırken meydanlarda katliam çağrısı yapan çete başları medyada parlatılıyor, muhalifler güpegündüz yeni kontr-gerilla örgütlenmeleri tarafından sokak ortasında kaçırılıyor, ana akım medyada muhalifler hedef gösteriliyor.

OHAL’i işçi ve emekçilere karşı kullandığını patron örgütleriyle yaptığı bir toplantıda açıkça itiraf eden AKP genel başkanı R.T Erdoğan, işçi-emekçi düşmanı politikalarını OHAL ile arttırmış durumda. Bu politikalar dün Şırnak’ta yedi maden işçisinin kaçak bir ocakta meydana gelen göçükte hayatını kaybetmelerine neden olmuştur. Grevleri yasaklayan, toplu işçi atımlarını olağan hale getiren, işçi cinayetlerini artıran, KHK’lar ile kamu emekçilerini işlerinden ihraç eden OHAL emeğimize, yaşamımıza saldırıdır.

AKP, iç ve dış siyasette sıkışmışlığını OHAL’i uzatarak aşmaya çalışmaktadır. Açıktır ki; OHAL, AKP/Erdoğan iktidarının son sığınağıdır. AKP OHAL’siz mevcut iktidarını sürdüremeyecektir. Emeğimiz, yaşamımız, irademiz üzerinde baskı kuran, emekçiler ve ezilen halklar üzerinde faşist terörü arttıran OHAL’e karşı birleşik örgütlü mücadeleyi büyütelim. Yaşamın her alanında AKP/Erdoğan iktidarının faşist-gerici uygulamalarına karşı duralım.

 

OHAL Kaldırılsın!

KHK’lar İptal Edilsin!

 

SOSYALİST MECLİSLER FEDERASYONU

18 Ekim 2017