Mazgirt Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi Açıldı

Dersim’in Mazgirt ilçesinde “Mazgirt Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi” açıldı.

Kooperatif açılışına Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, Belediye Başkan yardımcısı Canan Ay ve Ovacık Doğal Tohum Tüketim Kooperatifi Başkanı Derya Yüksel katılım gösterdi.

Maçoğlu: “Türkiye kooperatifler birliğine ulaşana kadar mücadele edeceğiz” 

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu emeğin değerli olduğunu vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Beş buçuk yıldır Dersim’de üretime dair bir sözümüz var. Birçok yerde kooperatiflerimiz açıldı. Kooperatifleri kimin açtığından ziyade bizim için önemli olan bir emeğin örgütlenmesi. Biz üretim meselesinde emeğin değerini ve o emeğin yaşam içerisindeki önemini görüyüz. Bu anlamıyla Mazgirt’te de bir kadın kooperatifimiz açıldı. Bu kooperatifte emeği geçen, katkı sunan, makinadan düzenlenmesine kadar kimler katkı sunduysa hepsine teşekkür ediyorum.  Biz isteriz ki bu meselelere özellikle halkın o emeğini desteklesin. Bu kooperatifimize Ticaret-Sanayi Odasından makine desteği oldu. Bu çok değerli.  Burada yaşayan herkesin bu emeğe sahip çıkması, üretimin geliştirilmesi gerekir.  Ovacıkta üç kişiyle başladık. Burada da öyle olacak. Basitten karmaşığa doğru gidecek.”

Bizler kooperatif çalışmasını bundan sonra ilçelere yayacağız. En son Dersim Kooperatifler birliği kurup Türkiye Kooperatifler birliğine ulaşana kadar bir mücadele, bir çalışma yürüteceğiz”

Ovacık Doğal Başkanı Yüksel: Üretebildiğimiz sürece kendimizi, toprağımızı, doğayı ve yaşamı koruyabiliriz

Ovacık Doğal Tohum Tüketim Kooperatifi Başkanı Derya Yüksel’de yaptığı konuşmada; “Çok verimli bir toprağa, çok verimli bir coğrafyaya sahibiz. Yıllarca burada uygulanan yanlış politikalar sonucu üretim düştü işsizlik arttı, göçler verdik. Ama şimdi biz bunu söylüyoruz yıllardır da bunu söylüyoruz, evet, şimdi yeniden üretimle toprağımızı canlandırma, toprağımıza yeniden sahip çıkma toprağımızla olan bağımızı kuvvetlendirme zamanıdır. Çünkü biz ancak üretebildiğimiz sürece kendimizde var edebiliriz, toprağımızı da var edebiliriz, yaşamı da doğayı da koruyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kooperatif açılışında Mazgirt Kadın Girişimi ve Üretim Kooperatifi Başkanı Nergiz Değirmenci’de bir konuşma gerçekleştirdi. Değirmenci, konuşmasında üretim yaptıkları toprakların çok verimli ve değerli olduğunu belirtti.

 

Gazete Patika