Mahkeme Bakanlığı Yalanladı

Ankara 23. İdare Mahkemesi Eskişehir’de eyleme katıldığı iddiasıyla öğrenim bursu kesilen bir öğrenci hakkında yapılan işlemin hukuksuz olduğuna hükmetti. HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, konuyla ilgili daha önce soru önergesi verdiklerini ve bakanlığın bursu kesilen öğrenci yoktur şekline cevap verdiğini açıkladı.

DW Türkçe’den Burcu Karakaş’ın haberine göre, mahkeme, haklarında mahkûmiyet kararı ya da uzaklaştırma cezası olmayan öğrencilerin sadece eyleme katıldığı gerekçesiyle devlet bursunun kesilmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, idare mahkemesinin verdiği bu kararın bakanlığı yalanladığını kaydetti. Kesin hüküm bulunmadığı halde yalnızca soruşturma başlatılması gerekçesi ile bursları kesilen ve yurttan atılan öğrenciler hakkında verdiği yazılı soru önergesine Bakanlık tarafından gelen yanıtı sosyal medyadan paylaşan HDP’li Canbaz; “Mahkeme, mahkûmiyet kararı olmayan öğrencilerin burslarının kesilmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Soru önergemize Bakanlık, hakkında kesin hüküm bulunmadığı halde, yalnızca soruşturma açılması gerekçesi ile yurttan çıkarılarak ilişiği kesilen herhangi bir öğrenci bulunmamaktadır demişti. Açıkça gerçeği çarpıtarak cevap veriyorlar. Bu durumda öğrenci yoksa bu karar nedir peki?” dedi.

Bakanlık tarafından verilen yanıtın açıkça yalan olduğunun altını çizen Canbaz, “Son beş yıldır demokratik yollarla hakkını arayan öğrencilerin bursları kesiliyor ve yurttan atılıyorlar. Bu öğrencilerin çoğunun haklarında kesin hüküm dahi yok. Yalnızca bir soruşturma burslarının kesilmesine neden oluyor. Önergelerimize cevap verilmemesi artık olağan hale geldi yalnız Bakanlık tarafından açıkça yalan söylenmesi kabul edilemez. Bakanlığın ya kendi uhdesindeki öğrencilerden dahi haberi yok ya da rahatlıkla yalan söylemekte bir beis görmüyorlar.” Dedi.

Gençler cammaat yutlarına mahkum ediliyor

Enes Kara’nın intiharına ve cemaat yurtlarındaki baskılara da değinen HDP’li Canbaz,“Bir soruşturma ile öğrenciler yurttan atılıyor, bursları kesiliyor, barınamıyoruz diye haykıran öğrenciler gözaltına alınıyor. Enes Kara intihar etti. Bir gencimiz daha devlet-aile-tarikat baskısının kurbanı oldu. Biz aynı önergede 2012-2021 yılları arasında bursu/kredisi kesilen ve yurttan atılan öğrencilerin sayısını sorduk cevap verilmedi. O kadar çok öğrenci bu hukuksuz uygulamaya maruz kaldı ki sayısını ifade etmekten çekiniyorlar. Gençlerimizi cemaat yurtlarına mahkum eden bu anlayış kabul edilemez” dedi .

Gazete Patika