Kudüs’ün Geleceğini Kudüs Halkları Belirler!

ABD emperyalizminin Ortadoğu halklarına yönelik saldırıları devam ediyor. Ortadoğu ve bölgeyi savaş alanına çeviren, milyonlarca emekçi ve ezilen halkların katliamından sorumlu ABD başta olmak üzere, emperyalist haydutlar çatışmaları körükleyen politikalarına devam etmektedir.

ABD başkanı Donald Trump’ın imzaladığı bir belgeyle Kudüs’ü İsrail devletinin başkenti olarak ilan etmesi Ortadoğu’da yeni çatışmalar yaratacak bir provakasyondur. Görünen o ki, ABD emperyalizmi Ortadoğu’da yeni çatışma alanları yaratmak, buradan da kendi kanlı egemenliğine güç katmak istemektedir. ABD bu hamlesiyle İsrail devletinin Filistin topraklarındaki işgalini meşrulaştırma çabası içindedir.

AKP/Erdoğan iktidarı ise Zarrab, Man Adası ve Panama belgeleriyle ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet gerçeğini Kudüs gündemi ile değiştirme çabası içerisindedir. Bu bağlamda, AKP’nin bu manevrasına karşı AKP/Edroğan iktidarının halk düşmanı özü teşhir edilmeye devam edilmeli, gündemi değiştirme çabasına karşı bu gündemi karartmalarına izin verilmemelidir.

Gelinen aşamada ABD’nin Ortadoğu’da yeni savaş cepheleri açmak istediği açıktır. Kudüs’ün İsrail’in ‘başkenti’ ilan edilmesiyle yaratılmak istenilen Filistin ve Lübnan üzerinden Ortadoğu’da ABD karşıtı cepheyi geriletmektir. ABD emperyalist barbarlığının Filistin ve Lübnan üzerinden Ortadoğu’da yeni kitlesel katliam girişimlerine karşı anti-faşist, anti-emperyalist direniş gruplarıyla dayanışmayı büyütelim.

Kudüs farklı inanç ve milliyetlerin birlikte yaşamlarının sembolü kadim bir kenttir. Kudüs’ün geleceğini; emperyalist barbarlar, işgalci-sömürgeci devletler değil Kudüs halkı belirleyecektir. Ayrıca Kudüs gündemi üzerinden Yahudi-Musevi toplumuna yönelik oluşturulmaya çalışılan ırkçı-gerici dalgaya karşı halkların ve inançların tam hak eşitliğini ve birlikte yaşamını savunmalı, antisemitizme karşı da durulmalıdır.

Kahrolsun Emperyalizm!
Kahrolsun Sömürgecilik ve İşgal!
Yaşasın Anti-Faşist, Anti-Emperyalist Mücadelemiz!
Yaşasın Ulusların ve İnançların Tam Hak Eşitliği!
Yaşasın Filistin Halkının Haklı Davası!

 

SOSYALİST MECLİSLER FEDERASYONU

07 ARALIK 2017