Kaypakkaya Korkusu Devam Ediyor!

Faşist diktatörlüğün İbrahim Kaypakkaya korkusu devam ediyor. Altınçağ Yayıncılıktan yayınlanan İbrahim Kaypakkaya’nın Seçme Yazılar kitabının Ekim 2017 tarihinde yasaklanmasının ardından Everest Yayınları’ndan çıkan Nihat Behram’ın Ser Verip Sır Vermeyen Bir Yiğit adlı kitabı da Nisan 2018 tarihinde yasaklanmıştı.

2017 yılında Ankara’da İbrahim Kaypakkaya anmasına katılan 90 kişiye soruşturma açan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ardından Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı da mezar anmasına katılmak isteyen 26 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Geçen yıl Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’nın mezar anmasını yapmak isteyen demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler Çorum Sungurlu girişinde jandarma tarafından engellenmiş, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla  Kaypakkaya’nın mezar anması yasaklanmıştı. Kaypakkaya’nın fotoğraflarının yer aldığı pankartlara ve flamalara da el konulmuştu.

Geçen yıl mezar anmasına katılmak isteyen, aralarında SMF faaliyetçilerinin de bulunduğu 26 kişi hakkında Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. Çorum’da devam eden soruşturma için Ankara TEM şube müdürlüğü tarafından ifade alma işlemi başlatıldı.