İzmir’de 1 Mayıs Çağrısı

ralarında parti ve sendikaların bulunduğu 10 kurum ve kuruluş “1 Mayıs, kitlelerin biriken öfkesi ve açığa çıkmayı bekleyen mücadele dinamiğidir” açıklamasında bulunarak, 1 Mayıs’ta alanlara çağrıda bulundu.

Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Kaldıraç, Partizan, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), KÖZ, Ege İşçi Birliği (EİB), Dev Tekstil, Deri Tekstil Kundura İşçileri Derneği ve Toplumsal Özgürlük Partisi’ninde (TÖP) bulunduğu birçok kurum ve kuruluş, 1 Mayıs’a ilişkin Karşıyaka İskelesi önünde bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için 1 Mayıs’ta alanlara” pankartının açıldığı açıklamada, 1 Mayıs’a ilişkin dövizlerde taşındı. Açıklamada sık sık, “Yasın 1 Mayıs, bijî yek Gulan”, “Kod 29 yasaklansın”, “İşlerin emeği sermayeyi yenecek” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Kurumlar adına açıklamayı yapan BDSP üyesi Duygu Çağlar, pandemi süreciyle birlikte derinleşen ekonomik krizle toplumun yıkıma sürüklendiği bir süreçte 1 Mayıs’ı yürüdüklerini belirtti. Son 1 yıldır işçi ve emekçilerin çok yönlü saldırılarla yüz yüze kaldığını aktaran Çağlar, “Egemenler geride kalan 1 yıl içerisinde pandemi bahanesiyle bugüne kadar hayata geçiremedikleri saldırıları bir bir devreye soktu” dedi.

177 Bin İşçi İşten Çıkarıldı

Bu süreçte işçilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Çağlar, 177 bin işçinin Kod 29 saldırısıyla işten atıldığını belirtti. Çağlar, “On binlercesi ücretsiz izne mahkum edildi. 861 işçi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. 374 sağlık çalışanını yine Kovid-19 nedeniyle kaybettik. 200 binin üzerinde sağlık çalışanı ise enfekte oldu. Yüz yüze eğitimle birlikte 16 eğitim emekçisini kaybettik. Eğitimde alınmayan önlemlerin sonucu 3 bine yaklaşan  öğretmen ve 3500’ün üzerinde pozitif ve temaslı  öğrenci oldu” diye belirtti.

1 Mayıs Çağrı

Çağlar, son olarak mücadele dinamiklerini ileri taşıyacak kitlesel, birleşik, militan bir 1 Mayıs’ı örgütlemek için herkesi sorumluluk almaya ve meydanlarda olmaya çağırdı.

Açıklama atılan sloganlar ardından sona erdi.

 Mezopotamya Ajansı