HDP – HDK Yalnız Değildir!

Zorbalık, zulüm, katliam ve sömürü üzerinden kendisini var etmeye çalışan Erdoğan/AKP iktidarının halklara yönelik saldırıları sistematik bir biçimde devam etmektedir. Gözaltı ve tutuklama furyasının rutin bir hal aldığı mevcut siyasal durumda her gün onlarca, yüzlerce insan sistematik olarak gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalmaktadır. Efrin’de ÖSO gibi gerici ve barbar çetelerle Kürt ulusu başta olmak üzere diğer mazlum halklara karşı gerici savaş ve işgal başlatan Erdoğan/AKP iktidarı, içte ise gerici savaşa, işgale ve her türlü haksızlığa karşı çıkan ve eleştiren tüm toplumsal dinamiklere azgınca saldırarak susturmaya çalışmaktadır.

Toplumsal mücadelede önemli demokratik dinamiklerden biri olan HDP ve HDK de sistematik olarak baskı, saldırı, gözaltı ve tutuklama terörüne uğramaktadır. Hali hazırda binlerce üye ve yöneticisi tutsak bulunan HDP ve HDK’ye, özellikle 11 Şubat’ta gerçekleştiricekleri HDP 3. olağan kongresi öncesi baskın, saldırı ve tutuklama terörü bir cadı avına dönüşerek pervasız bir biçimde yoğunlaşmış durumdadır. Son bir hafta içinde HDP ve HDK bileşenleri olan DBP, ESP ve Devrimci Parti başta olmak üzere birçok bileşene yönelik yapılan baskınlarda onlarca kişi gözaltına alınarak tutuklanmıştır.

Bugün sabah saatlerinde ise başta İstanbul olmak üzere birçok yerde yapılan baskınlarda onlarca HDP ve HDK yönetici, üyesi gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınanlar arasında HDK eş sözcüsü Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu, SODAP eş sözcüsü Kezban Konukçu, ESP genel başkan vekili Fadime Çelebi, Devrimci Parti genel başkanı Musa Piroğlu, SYKP eş genel başkanı Ahmet Kaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi eş sözcüleri Eylem Tuncaelli ve Naci Sönmez, DBP eş genel başkan yardımcısı Hacer Özdemir de bulunmaktadır. Yine baskınlar kapsamında HDK eş sözcüsü Gülistan Koçyiğit’in de İzmir’de bulunan evi de polis tarafından basılmıştır.

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) olarak; faşist Erdoğan/AKP iktidarının HDP ve HDK başta olmak üzere tüm toplumsal dinamiklere yönelik barbarca saldırılarını protesto ediyor, bulunduğumuz bütün alanlarda birleşik mücadele ruhunu kuşanarak örgütlü mücadeleyi yükseltmeye ve toplumsal mücadeleyi birlikte büyütmeye çağırıyoruz. Barbarca saldırı, gözaltı ve tutuklama terörüne karşı bütün halkımızı, 11 Şubat’ta Ankara’da yapılacak olan HDP 3. olağan kongresine güçlü bir şekilde katılmaya ve dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz.

 

Kahrolsun Faşist Diktatörlük! Yaşasın Mücadelemiz!

Baskılar, Gözaltılar, Tutuklamalar Bizi Yıldıramaz!

 

SOSYALİST MECLİSLER FEDERASYONU

09 ŞUBAT 2018