Hayati Güngören Ovacık’taydı

Dersim Demokratik Halk Dayanışması(DDHD) dün Nazımiye ve Pülümür seçim bürosu açılışlarından sonra bugün de Ovacık seçim bürosu açılışını büyük bir coşku ile gerçekleştirdi.

Davul ve zurnalar eşliğinde başlayan etkinlikte sırasıyla Türkiye Komünist Partisi adına Mehmet İnam, Sosyalist Meclisler Federasyonu adına Mehmet Ali Eser, DDHD Dersim belediye başkan adayı Fatih Mehmet Maçoğlu ve Ovacık Belediye meclis üyesi Senem Yerlikaya konuşma yaptı.

Ovacık’ta ortaya konan 5 yıllık pratiğin tüm dünya tarafından duyulduğunu belirten Mehmet İnam, bu pratiğin Dersim’e yayıldığını söyledi. Ovacık belediye başkan adayı Hayati Güngören’i de selamlayan İnam,”Hayati Güngören keyfi bir şekilde tutsak tutuldu fakat burada kolektif üretimin ne olduğu herkese gösterildi.Biz Ovacık deneyimini yarım bırakmayacağız” dedi.

Sosyalist Meclisler Federasyonu adına konuşan Mehmet Ali Eser ise Ovacık’ta ortaya konan programın burjuva partiler tarafından bile kopyalandığının, Hayati Güngören’in Ovacık pratiğine büyük katkılar sunduğunu söyledi. Güngören’in özgürleşmesinin tek yolunun ona destek vermek olduğunun altını çizdi.

Hayati Güngören’in ortaya konulan Ovacık modeli nedeniyle tutsak kaldığını belirten Fatih Mehmet Maçoğlu, tüm DDHD adaylarının birer Hayati Güngören olduğunu, bu yüzden de kirli oyunların işe yaramayacağını söyledi. Neden Dersim’den aday olduğu sorusuna cevap veren Maçoğlu “Biz Dersim’e Ovacık’ı büyütmek için gittik, biz Hozat ile buluşmak için gittik” dedi.

Ovacık belediye meclis üyesi Senem Yerlikaya da kapitalist sömürü sistemine alternatif olduklarını bundan dolayı tüm ezilenlerin Ovacık’ı yakından takip ettiğini söyledi. Hayati Güngören tutsak olsa da onun sesi olmaya devam edeceklerini belirten Yerlikaya, belediye meclis üyeleri ve DDHD adaylarını sahneye çağırarak halkı selamladı.

Etkinlik Ovacık Belediyesi’nin kurduğu tekstil atölyesi açılışı ile son buldu.

Etkinlikte Ovacık halkı DDHD adayı Hayeti Güngören’i temsilen, Güngören’e ait maskeleri taşıdı.