Gemlik’te Gözaltılara Karşı Mücadele Çağrısı

 Bursa’da 12 Ekim günü SMF ve DEDEF yönetici ve üyelerine yönelik gerçekleştirilen baskınlarda gözaltına alınanlar için sahiplenme ve dayanışma çağrıları artıyor. Dün akşam’da Gemlik Dersimliler Derneğinin çağrısı ile bir basın toplantısı düzenlendi. Dernek lokalinde gerçekleştirilen basın toplantısına HDP İstanbul milletvekili Erdal Ataş, gözaltına alınanların aileleri ve avukatları, HDP, SMF, ESP, Partizan ve CHP Meclis üyesi Songül Şanlı katıldı.

Burada kurumlar adına ortak bir basın açıklaması okundu. Okunan basın açıklamasında; Gözaltına alınan dernek üye ve başkanlarının herkesin gözü önünde oldukları ve ifadeye çağrıldıklarında ifadelerinin alınabilecek durumda olduklarının altı çizildi. Sabaha karşı terörize edilerek gözaltına alınan arkadaşlarının ve ailelerinin mağdur edildiğinin belirtildiği açıklamada, ortak mücadeleyi geliştirme vurgusu yapıldı.

Basın toplantısında bir konuşma yapan HDP İstanbul milletvekili Erdal Ataş ise, Bursa’da emek mücadelesi, demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürüten yaklaşık 1000 kişinin katıldığı demokratik gösteri ve yürüyüşler bahane edilerek rehin alındığını belirtti. Bu tür saldırıların esasta iktidar gücünü elinde tutanların iktidarlarının artık sona yaklaştığını ve iktidarlarını sürdürmek için toplumun en dinamik ve ilerici, devrimci güçlerine dönük saldırılarıyla sürdürmek istediğini belirtti. Bu saldırılara karşı birlikte mücadele edilmesi ve bu tekçi, yasakçı zihniyet sahiplerinin iktidarlarına ortak mücadele ile son verileceğine olan inancını yineleyerek, ailelere ve dostlarına geçmiş olsun dileklerini belirterek konuşmasını sonlandırıldı.

 

Halkın Günlüğü