Gazi Katliamında Yaşamını Yitirenler Anıldı

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Gazi Mahallesi’nde 12 Mart 1995 yılında gerçekleştirilen ve 22 kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce insanın yaralandığı katliamın yıldönümünde anma yürüyüşü gerçekleştirildi. Anma öncesi mahallenin giriş ve çıkışları özel harekat polisleri ve zırhlı araçlarla kapatıldı.

Demokratik Alevi Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği, Hacı Bektaşi Anadolu Kültür Vakfı, Gazi Cemevi, Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri, Alevi Kültür Dernekleri ve 12 Mart Platformu, Tayadlı Aileler, Gazi, Ümraniye Şehit Aileleri, çağrısıyla Gazi Cemevi önünde toplanan kitle polis ablukası altında anma yürüyüşüne başladı.

Eski postaneye doğru yürüyüşe geçen kitle ‘Gazi’den Ümraniye’ye Adalet İstiyoruz’, ‘Gazi ve Ümraniye Şehitleri Onurumuzudur’ pankartlarını ve katliamda yaşamını yitiren insanların fotoğraflarının bulunduğu dövizleri taşıdı.

Eski Postane’ye gelen aileler burada yaşamını yitirenler anısına karanfil bıraktı. Aileler yaptığı konuşmada, Gazi katliamının cezalandırılmamasını kınadı. Yapılan konuşmanın ardından aileler Gazi Mezarlığı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş Faşizme Karşı Omuz Omuza’, ‘Gazi Şehitleri Ölümsüzdür’, Gazi Katliamı’nı Unutmadık’ sloganları ile eşlik edildi.

Gazi Mezarlığına giren kitle yaşamını yitirenlerin mezarlarına karanfil bırakarak saygı duruşunda bulundu. Katliamın 27. yıldönümünde basın açıklamasını katliamda yaşamını yitiren Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz okudu.

Poyraz, Gazi Halkı’nın zalime ve zulme direnişi, sokağa çıkma yasağına, katliamlara, devletin polisinin sergilediği vahşet görüntülerine, 18 şehit, yüzlerce yaralıya rağmen 3 gün boyunca sürmüştür. Birçok ilde ve Avrupa ülkelerinde Gazi halkına destek yürüyüşleri yapılmış, Ümraniye’de Gazi halkına destek vermek, katliamı protesto etmek isteyen kitleye, bir okulda pusuya yatmış katiller tarafından ateş edilerek 4 canımız katledildiğini belirterek, ‘Koçgiri’de, Dersim’de, Maraş’ta, Hapishanelerde, Gezi’de, Cizre’de, Sur’da, Suruç, Roboski, Ankara Garı’nda aynı zihniyet Türkiye halklarına reva görülmüştür’ dedi.

Katliamın faillerinin cezalandırılmadığına değinen Poyraz, s adece katil polislerden Adem Albayrak’a 4 kişiyi öldürmekten 3.5yıl, Mehmet Gündoğdu’ya 2 kişiyi öldürmekten 1 yıl 8 ay ceza verildiğini söyledi.

Baskıların ve zulmün günümüzde de sürdürüldüğünü hatırlatan Poyraz sözlerini şöyle devam etti:

“İktidarın Çeteler yozlaşmaya ve her türlü antidemokratik uygulamalara karşı direnip cezaevlerine atılan ve ölüm orucuna taçlandıran canlarımız var. Kürt halkının ana dili gibi en doğal hak talebi dahi yok sayılıp siyasi temsilcileri iktidarın hırsıyla esir ediliyor. Kayyum zihniyeti ile halkların iradesi yok sayıldı. Kadın cinayetleri %70 oranında arttı. İnanç diktası ve asimilasyon cenderesinde tüm okullarda zorunlu din dersleri her okula mescit yaklaşımı Alevilere ve inanç kimliklerine zulüm uygulanmakta. Basin cemevi ve kurum yöneticileri hukuksuz ca tecrit edilmekte siyasi soykırım operasyonları ile hukuksuzluğun en derini yaşatılmakta.”

https://twitter.com/SMFmerkez/status/1502593483495940106