Eskişehir’de Kadınlar 25 Kasım’da Alanlardaydı!

Eskişehir’de aralarında Demokratik Kadın Hareketi’nin de bulunduğu Eskişehir Demokratik Kadın Platformu çağrısıyla bir araya gelen kadınlar ‘ Yasalarınızı Tanımıyoruz Kadına Yönelik Şiddete Karşı Birlikte Güçlüyüz’ pankartı açarak yürüyüş gerçekleştirdi.

Espark AVM önünde saat 18.00’da toplanan kadınlar sloganlarla Kanatlı AVM önüne doğru yürüyüşe geçerek burada basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasında Kadına yönelik uygulanan bütün bu gerici politikaların sonucunda son 15 yılda 14 bin 293 kadın öldürülmüş, bu suçlar iyi hal indirimleri ile meşrulaştırılmak istenmiştir denilerek hapishanedeki kadınların tecrit koşullarına vurgu yapıldı. Son olarak basın açıklaması ‘ Bu iç karartıcı tablodan en güçlü çıkış yolu kadınların birlikte mücadelesi. Bugün bu politikalar sadece hükümete muhalif kadınları değil onlara oy veren tüm kadınların yaşamını yok sayarak etkiliyor.

Biz Kadınlar bu saldırıları ancak ve ancak yan yana gelerek, örgütlenerek püskürtebiliriz.
Tam da bu yüzden kadınlar, “Sonbaharın inatçı güneşi” 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’nde yan yana gelmeye ve sokakta, evde, fabrikada, okulda, kampüste her türlü şiddete karşı mücadeleyi büyütecek, yaşamımızı bu karanlığa teslim etmeyeceğiz!’ ifadeleriyle sonlandı.

Kadınlar sık sık ‘ içerde dışarda tecriti parçala’ ‘zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük’ ‘ Yaşasın Kadın Dayanışması’ ‘ Kadınlar Yürüyor Mücadele Büyüyor ‘ sloganları attılar.

Kadınlar eylemi halaylarla zılgıtlarla sonlandırdı.

DKH Eskişehir