Erdal Ataş: KGT Yeni JİTEM Mi?

 

Sosyalist Meclisler Federasyonu üyesi, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, İçişleri Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde, uzun süredir devrimci, yurtsever kurum ve kişilere saldırılarını yoğunlaştıran, kendilerini kamu güvenliği teşkilatı (KGT) üyesi olarak tanıtan kontr-gerilla örgütlenmesini sordu.

Erdal Ataş’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinin gerekçe kısmında, “Son bir yıldır Ankara başta olmak üzere kendisini kamu güvenliği teşkilatı üyeleri olarak tanıtan silahlı ve kar maskeli bir grup;  muhalif kişileri kaçırmakta; ölüm, tecavüz, işkenceyle bu kişileri korkutmaya çalışmaktadır. Basına yansıyan haberlerde, silahlı ve maskeli olan bu kişiler son olarak, geçen hafta Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi öğrencisi D. Bahçeci’yi kaçırarak, kendisini ölüm ve tecavüz ile tehdit etmişlerdir. Ankara’da geçen aylarda da kendilerini KGT olarak tanıtan bu oluşumunun insan kaçırma, gasp, şantaj, tehdit ve işkence iddiaları kamuoyuna yansımıştı. Yine basına yansıyan haberlerde, ilgili şahısların kendilerini İçişleri Bakanlığına bağlı özel bir birlik olarak tanıttığı, resmi-sivil polislerle ilişkilerinin bulunduğu, kendilerini hiçbir savıcının soruşturamayacağını ifade ettikleri, yer almıştır.” ifadeleri fadeleri yer aldı.

 

HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan şu sorulara cevap istedi:

– Kendilerini kamu güvenliği teşkilatı üyeleri olarak tanıtan silahlı grup, bakanlığınıza bağlı bir teşkilatlanma mıdır?

-Kamu güvenliği teşkilatı isimli yapılanmanın hukuki dayanağı nedir? Bu grubun Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığıyla bir bağı var mıdır?

-Bu grubun, işlediği suçlarla ilgili bakanlığınız herhangi bir veriye sahip midir?

-KGT ismini kullanan silahlı kişilerin, yeni bir JİTEM örgütlenmesi olduğuna dair basında yer alan iddialarla ilgili yürütülen idari ve hukuki bir soruşturma mevcut mudur?