DKH: Hayatlarımızı Ne Erkeğin Ne De Tek Adamın Ellerine Teslim Etmeyeceğiz

AKP iktidarı ile birlikte devletin bir üst boyuta geçirdiği saldırı, sindirme ve katliam politikalarından nasibini almayan hiçbir kesim kalmamış durumda… Kadınlar, LGBTİ’ler, gençler, akademisyenler, öğretmenler, gazeteciler, sağlık emekçileri, sanatçılar, modacılar kısacası en ufak bir hak talebinde bulunan bütün kişi veya kurumlar devlet tarafından öteki ve düşman unsuru ilan edildi. 15 Temmuz sözde darbe girişimiyle birlikte ortaya attığı ‘milli birlik, tek vatan, tek millet, tek dil, tek din’ argümanlarıyla tekçi zihniyetini halka baskı ile uygulamaya çalışan AKP iktidarı, bütün alanlarda köklü bir tasfiye rüzgarı estirdi, estirmeye de devam ediyor.

Toplumun neredeyse yarısından çoğunu ‘mağdur’ statüsüne eriştiren AKP iktidarı, ‘kendinden’ olmayana hapishaneleri, işkenceleri reva görüyor.

Günümüzde toplumun en dinamik ve mücadelenin en kararlı yürüdüğü alanlardan birisi olan kadın mücadelesi de saldırıların esas hedeflerinden. Kadınlara sokakları, kahkaha atmayı, dans etmeyi, kendini savunmayı yasaklayan AKP iktidarı, her fırsatta kadın mücadelesine saldırarak fetvalar yayınlamayı da eksik etmiyor.

Kadınlara hamileyken sokağa çıkmayın diyen AKP iktidarı,

Kadınların fıtratında erkeğe köle olmak var diyen AKP iktidarı,

İffetli kadın kahkaha atmaz diyen AKP iktidarı,

Tecavüze uğrayan kadınların ölmesi gerektiğini söyleyen AKP iktidarı,

12 yaş yasasıyla kız çocuklarının tecavüzcüleriyle evlendirilmesinde hiçbir sakınca görmeyen AKP iktidarı,

Katlettikleri kadınların bedenlerini sokak ortalarında teşhir eden AKP iktidarı,

Ensar’da onlarca çocuğun tecavüzüne göz yuman, üstüne üstlük tecavüzleri protesto edenlere saldıran AKP iktidarı,

LGBTİ’lere azgınca saldıran onlarca Trans kadının kanı ellerine bulaşmış AKP iktidarı,

Taybet Ana’nın bedeninin 7 gün boyunca sokaktan kaldırılmasına izin vermeyen, kaldırımlarda kankurutan, halka kan kusturan AKP iktidarı bugün alanlarda, stantlarda, mahallelerde en öne koyduğu kadın kitlesiyle yine biz kadınlardan oy istiyor.

Yani, daha fazla zulüm, daha fazla işkence, daha fazla tecavüz, daha fazla katliam istiyor! Hayır! Ne AKP iktidarının tek adam rejimini kabul edeceğiz ne de bize biçtiğiniz kadınlık rollerini!

Biz kadınlar hayatlarımızı ne bir erkeğin ne de tek adamın ellerine teslim etmeyeceğiz! Demokratik Kadın Hareketi olarak ne geçmiş yasalarınızı ne de bugünkü tek adam rejiminizi kabul etmiyor, referanduma sayılı günler kala bütün kadınları direnişi yükseltmek, yaşam hakkımızı ve alanlarımızı savunmak için bir kez daha Hayır demeye çağırıyoruz!

 

Demokratik Kadın Hareketi

13 Nisan 2017