Dilşat Canbaz’ın, Dersim’deki Yangınlara İlişkin Verdiği Soru Önergesi Reddedildi!

Dersim’deki orman yangınları ve bu yangınlara müdahalenin engellenmesine yönelik milletvekili HDP milletvekili SMF’li Dilşat Canbaz tarafından verilen soru önergesi işleme konulmadı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili SMF’li Dilşat Canbaz tarafından Dersim’deki orman yangınları ve bu yangınlara müdahalenin engellenmesini Meclis’e taşınmıştı. Canbaz’ın önergesi Meclis Başkanlığı tarafından iç tüzük hükümlerine uygun bulunmadığı gerekçesiyle işleme konulmadı.

Canbaz konuya ilişkin şu açıklamada bulundu; “AKP iktidarı doğaya, emekçilere, kente karşı pervasız saldırılarına hız kesmeden devam ediyor. Cebimizdeki son kuruşa dahi göz diken bu vahşi kapitalist sömürü düzeni ve onun 16 yıllık iktidarı AKP, doğayı geri dönüşü zor olacak şekilde tahrip ediyor”

Canbaz, şöyle devam etti, “TBMM, TSK’nin Dersim Ormanlarını Yaktığı Gerçeğini Kabul Etmiyor” başlığı ile yazılı açıklama yaptı. Doğanın geri dönüşü olmayacak bir biçimde tahrip edildiğini belirten Dilşat, “Haziran 2018’den bugüne kadar askeri operasyonlar sonucu Dersim’de Şırnak’ta, Hakkari’de, Diyarbakır’da ve birçok bölgede binlerce hektar ormanlık alan yakılmış, orman bakanlığı ve kayyum atanan valiler yangınlara müdahale etmemiş, müdahale etmek isteyen halk ise engellenmiştir” dedi.

Keyfi bir engelleme olduğunu belirten Canbaz, TSK’nin orman yakma gerçekliğine vurgu yaptıkları için önergenin kabul edilmediğini söyledi. Canbaz, “Emeğimize, kentlerimize, doğamıza sahip çıkmaya ve bu talanı durdurma yönündeki mücadelemize devam edeceğimizi ifade ediyoruz” dedi.

 

Gazete Patika