Dicle Özgür Aksın, Hasankeyf’in Sesine Kulak Ver!

Ilısu Barajı projesi nedeniyle sular altında kalancak olan ve son günlerde dinamit kullanıldığı iddiaları ile gündme gelen Hasankeyf için Ankara ve İstanbul’da eylemler yapıldı. HDP, HDK, ESP, ÖDP, Halkevlerİ, EMEP, Sosyalist Meclisler Federasyonu, KESK, TMMOB, DAD, ABF, Artvinliler Çevre Derneği, Divriği Kültür Derneği, Munzur Koruma Kurulu’nun da aralarında olduğu 51 sivil toplum örgütünün çağrısıyla eş zamanlı olarak düzenlenen eylemlerde, “Dicle özgür aksın, Hasankeyfin sesine kulak ver” denildi.

Ankara’da Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirilen eylemde açıklamayı Ankara Dersimliler Derneği Başkanı Ali Ekber Çelik okudu.

Ilısu Barajı’nın her alanda geri dönüşü olmayan zararlara neden olacağını söyleyen Çelik, Ilısu Barajı ile 250’ye yakın höyük, 5 binden fazla mağara ve çok sayıda kültürel varlık ile 199 yerleşim yerinin sulara altında kalacağını, Dicle Vadisi’nin ekosisteminin tahrip edileceğini, rakamlarla ifade edilemeyecek kadar çok canlının etkileneceğini kaydetti. Çelik, 10 binden fazla insanın göç etmek zorunda kalacağını belirtti.

 

T24