Devrimci Kurumlardan Migros ve Baldur İşçilerine Dayanışma Ziyareti

Devletin saldırılarına karşı yan yana gelen DBP, ESP, Partizan, Mücadele Birliği, Alınteri, Devrimci Parti ve SMF’nin çağrısı ile Migros ve Baldur işçileri ziyaret edildi.

“İşçilerin Birliği sermayeyi yenecek”, “Migros işçisi yalnız değildir”, “Yaşasın sınıf dayanışması” vb sloganlarla Migros Direniş alanına gelen kurumlar adına burada kısa bir konuşma yapıldı.

Yapılan konuşmada, sermayenin pandemi fırsatçılığı ile bir çok yerde işçileri işten çıkarıldığı belirtildi. direnişlerin yakından takip edildiği ve dayanışma ziyaretinde bulunma kurumların direnişi daha geniş kamuoyu gündemine getirmek bir tartışma olduğunu dile getirildi.

Süren birçok direniş olduğu bunların birleşmesi ve dayanışmanın büyütülmesi ile direnişlerin kazanıma dönüşeceği vurgulandı.

İşçiler yaşadıkları süreci anlatarak, dayanışmanın önemli olduğunu vurguladı. Migros Direnişçileri, Migrosun  işçileri işe geri almak dışında bir seçeneği olmadığını vurgulayarak, bunun için mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

Ziyarete gelen kurumlar tarafından Migros işçileriyle  dayanışma ziyaretinin ardından Baldur direnişi ziyaret edildi.
Baldur işçilerinin direniş alanında polis ablukası dikkat çekerken, işçiler konuya ilişkin yaptığı açıklamada,  fabrikada yeni üretilen malların eski ürün gibi gösterilip fabrikadan çıkarılmasının söz konusu olduğu dile getirildi.

Grevin bu şekilde kırılmak istenmesine işçilerin tepkisi sürerken, sendika ile patron arasında yapılan görüşmeler sonucunda ürünlerin işçiler tarafından kontrol edilmesine karar verildi. İşçilerin  bu sürecin dışarıdaki bekleyişleri ile takip edecekleri dile getirildi.

Kurumlar adına yapılan konuşmada 30’u aşkın gündür devam eden Baldur işçilerinin direnişi ile dayanışma içinde oldukları dile getirilerek, farklı noktalarda süren direnişlerin birleşmesi ile büyütülebileceği vurgulandı.
Baldur işçileri, dayanışma için gelen kurumları “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları ile uğurladı.

Özgür Gelecek