Dersim’de Yangınlar Devam Ediyor

Yaz boyu Dersim’in dört tarafı yangın yerine çevrilmişti. Hemen hemen tüm ilçelerdeki ormanlık bölgeler karadan ve havadan bombalama ve kundaklamalar sonucu ateşe verilmişti. Uzun bir zaman devam eden yangınlar, Dersim’in florasını büyük bir oranda tahrip etmiş, ekolojik yapısını bozmuştu. İnsanlığa-doğaya karşı açık ispatlı bir suç olmasına karşın, AKP devlet eliyle bölgeye düşmanlığını ve nefretini bu biçimde arsızca sürdürmeye devam ediyor.

Sonbahar mevsimi olmasına rağmen Dersim’in ormanları ve içindeki canlılar ile birlikte katledilme suçu fiilen sürüyor.

Mazgirt Kale ile Geban köyü arasındaki bölgede ayın 26’sında gece yapılan bombalama sonucu geniş bir ormanlık alan yanmaya başlamıştı. Yangın bölgesine girişe izin verilmemiş; daha sonra Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel’in de dahil olduğu belediye çalışanları ve çevre halkı tarafında yangına müdahale edilmiş, yangın dün kontrol altına alınarak söndürülmüştü.

Pertek ilçesinin Pilvenk/Dedeağaç köyü civarında başlayan yangın devam ediyor

Üç gündür Pülümür merkez Meydanlar Mahallesi’nin arka tarafına düşen ormanlık alan yanıyor. Devletin asli görevlerinden biri olan orman yangınlarına müdahaleyi bölge halkından gönüllüler yapıyor. Devlet ise gönüllüleri engelleyip yangınların büyümesini sağlayarak suç üstüne suç işliyor.

Dersim’de meydana gelen orman yangınları devletin politikaları sonucudur. Bölge halkı ise yangınların söndürülmesi için duyarlılık ve müdahale çağrısında bulunmuştu.

 

Gazete Patika