Dersim’de Mazbataları İptal Edilen Meclis Üyeleri Basın Açıklaması Yaptı

Dersim’de dört belediye meclis üyesinin mazbatalarının iptal edilmesine ilişkin Dersim Belediye binası önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya, siyasi parti ve kurum temsilcileri, meclis üyeleri ve Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu katıldı.

Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu, ” Tam da Dersim’e dair arkadaşlarımızla birlikte önemli kararlar alırken YSK kendi hukukunda aykırı bir karar almıştır. Bu süreç içerisinde yasal olarak hakları gasp edilse de esas olarak bu çalışmaya devam etmelerini istiyoruz” diye konuştu.

“Hukuksuz ve siyasi bir karardır”

Açıklamayı okuyan mazbatası alınan belediye meclis üyelerinden biri olan Özcan Ateş, binlerce oy alarak meclis üyeliğine seçildiklerinin altını çizerek,” İl seçim kurulu başvurularımızı inceleyip hukuki hiçbir sorunun olmadığına karar vererek adaylığımızı kabul etti. Adaylığımızın kabulüne müteakip yapılan seçimde; HDP listesinde Özcan Ateş, Metin Kılıç ve Hıdır Demir,  TKP Listesinden ise Candan Badem binlerce oy alarak Dersim Belediyesine Meclis üyesi olarak seçildik. Tunceli Valiliği’nin KHK’yi gerekçe gösterip mazbatalarımızın İptali yönünde YSK’ya yaptığı itiraz sonucunda mazbatalarımız iptal edilmiştir. Bu kararı kabul etmiyoruz. Hukuksuz ve siyasi bir karardır” diye konuştu.

“Anayasanın seçme ve seçilme ile ilgili hiçbir maddesi tarafımızdan ihlal edilmemiştir”

YSK’nin almış olduğu bu karar kendi kurumlarının almış olduğu kararları yok saymaktır diyen Ateş,” Başka bir deyişle kendini inkar etmektir. Anayasanın seçme ve seçilme ile ilgili hiçbir maddesi tarafımızdan ihlal edilmemiştir. KHK ile Kamudan ihraç edilmek idari bir yaptırım kararıdır. Seçilmenin önünde engel değildir. KHK Sadece OHAL döneminde tedbir niteliğinde olduğundan OHAL kalktığı için artık geçerliliğini korumamaktadır. Bilindiği KHK’lı olup Mecliste Milletvekili olarak görev yapan birçok Milletvekili bulunmaktadır. Doğru olanda bu uygulamadır. Yasal anlamda bir tespit yapılması gerekiyorsa bu tespit adaylık başvuru sırasında yapılmalıydı. Adaylık sürecinde başvurumuzun reddedilmeyip kabul edilmesi, seçildikten sonra KHK gerekçe gösterilerek mazbataların iptali yönündeki karar asla kabul edilemez” dedi.

“Mücadelemizden ve onurlu duruşumuzdan ihraç edemeyeceksiniz”

Bizlerin yani KHK ile ihraç edilenlerin OHAL inceleme komisyonuna yaptığı itirazlar hâlâ sonuçlanmamıştır. Yani süreç devam etmektedir. YSK bu gerçeği ide görmezden gelmiştir. Yapılan işlem bir irade gaspıdır. Bu hukuksuzluğa itirazlarımızı sürdüreceğiz. En kısa zamanda Anayasa mahkemesine eğer sonuç alamazsak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gideceğiz. Umuyor ve diliyoruz ki Anayasa Mahkemesi bu KHK zulmüne son verir. Siz bizleri KHK ile kamudan ihraç ettiniz. Siyasetten ihraç ettiniz. Asla Mücadelemizden ve Onurlu duruşumuzdan ihraç edemeyeceksiniz” dedi.

Söz alan Candan Badem ise şunları söyledi: “YSK’nın bu kararı anayasaya ve kendi kararlarına aykırıdır. Ohal komisyonu denilen oyalama komisyonu hâlâ karar vermedi.

Ben yasal olarak belgelerimi verdim ve seçildim YSK’nın bu kararı benim için yok hükmündedir sonuna kadar hakkımı arayacağım Yasal haklarımı AİHM nezdinde arayacağım.

Gazete Patika