Dersim’de Coşkulu HDP Seçim Bürosu Açılışı: Mutlaka Kazanacağız

Dersim’de HDP seçim bürosu coşkuyla açıldı. SMF’lilerin de katıldığı büro açılışında HDP Dersim milletvekili Alican Önlü ve milletvekili adayı Meral Hanbayat Yeşil mücadele çağrısı yaparak Dersimlileri selamladı.

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü ve milletvekili adayı Meral Hanbayat Yeşil’i Dersim’de halk coşkuyla karşıladı. Önlü ve Yeşil’in katıldığı seçim bürosu açılışında halaylar çekildi, sık sık ‘Bizler HDP, bizler meclise’ ve ‘Baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları atıldı.

Açılışta konuşan Milletvekili adayı Meral Hanbayat Yeşil, “Dersim sokaklarında, boşaltılmış köy yollarında, müvekkillerimden aldığım temsil yetkisiyle onları savunmaya gayret ettim. Binlerce Dersimlinin taleplerini dile getirmek için temsil yetkisi istiyorum. Dersim’deki onlarca müvekkil, dost, yoldaş ya mahpusta ya sürgünde yada hayallerini bize bırakıp gitmiş. Bu zorlu süreçleri birlikte aşacağımızı düşünüyorum, çok zorlu bir süreç” ifadelerini kullandı.

“BU İKTİDARI GÖTÜRECEK TEK GÜÇ; HDP VE BİLEŞENLERİDİR”

“Dersim’de OHAL adı altında her türlü hukuksuzluğun kalıcılaştırıldığı, insanların yeniden sürgüne zorlandığı, hırsızlığın, yalanın, talanın, itirafçılığın diz boyu olduğu, popülerleştirildiği, meşrulaştırıldığı korkunç bir dönemden geçiyoruz. Biz Dersimliler baskıya yabancı değiliz. Cezaevleri yabancı olmadığımız yerlerdir. Biz Dersimliler potansiyel tehlike olduk. Sistem de buna uygun davrandı” diye konuşan Yeşil, şunları kaydetti:

“24 Haziran sadece bir başkanlık seçimi değil kader seçimidir. AKP son günlerini yaşıyor. Son dönemde baskının katmerlenmesinin, rejim değişikliğinin nedeni de budur. O sonu biz yaklaştıracağız. Boşuna HDP’yi sandığa gömün talimatı verilmedi. Bu iktidarı götürecek tek güç HDP ve HDP ile ittifak yapan sol güçlerdir, kadınlar, gençler, emekçilerdir. Tüm barajları yıkıp geçeceğiz.”

“HDP VE BİLEŞENLERİNİN EN ÇOK KARŞILIK BULDUĞU YER DERSİM’DİR”

HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, “HDP bileşenlerinin en çok karşılığını bulduğu yer Dersim’dir. Dersim dediğimiz zaman sadece bir inanç bir kimlik ve bir siyaset akla gelmiyor. Dersim mutlaka sol, sosyalist, devrimci, demokrat, Alevidir. Harde Dewreş’te herkese çağrımızdır; bu Yezid’i alt etmek için 24 Haziran’da inanıyoruz ki CHP’nin de güçlü bir siyaset yapması için HDP’ye güç vermesi gerekiyor. Bu ittifak asıl o zaman yerini bulacaktır” dedi.

Önlü, “İnsanlıktan, demokrasiden, barıştan yana olan, bu Yezid’e karşı olan herkesle beraber 24 Haziran’da mutlaka kazanacağız. Xızır yardımcımız olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmalardan sonra zılgıt ve alkışlarla seçim bürosunun açılışı yapılarak mücadele çağrısı yapıldı.

 

Gazete Patika