Dersim Gençlik Örgütleri: Enes Kara’nın Hesabını Gençlik Soracak

Cemaat yurdunda maruz bırakıldığı baskılar nedeniyle psikolojik olarak yorulduğunu belirten paylaşımının ardından intihar eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara için Dersim Gençlik Örgütleri basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, “Cemaat yurtları, dinci gericiliğin gençlerin hayatını karartmak için kazdığı bir çukurdur. Enes intihar etmemiştir, Enes bu karanlık çukura düzenin tamamının elleriyle itilmiştir” denildi.

Ailesinin ve cemaat yurdunda maruz bırakıldığı baskılar nedeniyle psikolojik olarak yorulduğunu belirten paylaşımının ardından intihar eden Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara için Dersim Gençlik Örgütleri Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı.

Dersim Gençlik Örgütleri adına açıklamayı Yusuf Akın okudu. Basın açıklamasında gençlere Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri de destek verdi. Yapılan açıklamada ‘İntihar değil cinayet’, ‘Cemaat ve tarikat yurtları kapatılsın’, ‘Enes Kara’nın hesabını gençlik soracak’ pankartı açıldı.

“GENÇLERİN HAYATINI KARARTTIĞI BİR ÇUKURDUR”

20 yaşında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi arkadaşımız Enes Kara gelecek kaygısından, ülkenin durumundan, kaldığı cemaat yurdunda ki baskılardan dolayı yaşamına son verdiğini belirten Akın, şunları kaydetti: “Cemaat yurtları, dinci gericiliğin gençlerin hayatını karartmak için kazdığı bir çukurdur. Enes intihar etmemiştir, Enes bu karanlık çukura düzenin tamamının elleriyle itilmiştir. Şüphesiz bu cinayet, tarikat ve cemaat yapılanmalarında sistematik hale gelmiş bir gericilik sarmalının çıktılarından biridir Ülkemizde tarikat ve cemaatlerin uzun süredir cirit attığı, adeta “köşe kapmaca” oynadığı bilinen bir gerçek. Cemaat ve tarikatlar, ülkede egemen olan siyasi iktidarın, çıkar ilişkileri ekseninde yardakçısı oluyor, çıkar çatışması olduğunda ise göstermelik olarak “düşmanı” haline geliyor. AKP iktidarının temel kadro ve para kaynağını teşkil eden bu cemaatler, bu yönleriyle iktidarın esas dayanaklarından birini oluşturuyor. Bu nedenle cemaat ve tarikat yapılanmalarını AKP iktidarından bağımsız düşünmek mümkün değil.”

“CEMAAT YURTLARI DERHAL KAPATILMALIDIR”

Ülkede bu şartlarda yaşayan milyonlarca genç olduğunu dile getiren Akın, “Tersinden, bu şartlar sayesinde zenginleşen, gericiliğin sırtını sıvazlayan yalnızca bir avuç sömürücü. Eğitim-öğretim yılının başında ülkenin her yerinde olduğu gibi Dersim’de de birçoğumuz barınma sorunu yaşadık. Üniversite kontenjanlarını arttırıp yeni yurt açmayanlar Dersim’de de gençleri cemaat ve tarikat yurtlarına mecbur bıraktılar. Munzur Üniversitesinde rektörlük usulsüz atamalar ve kayırmalarla cemaatleri üniversite içine de yerleştirip bilim yuvası olan üniversiteyi tarikat ve cemaat yuvasına çevirmek için çalışmalarına devam etmektedir” dedi. Akın, “Geleceksizliğe karamsarlığa umutsuzluğa mahkum edilmeye çalışılan bizler birlikte bir araya gelerek  tüm bu  saldırılara karşı, omuz omuza, dayanışma içerisin de mücadele edeceğiz. Özgür, şiddetsiz ve eşit bir gelecekte, yaşamımızın bizim olduğu yarınlarda hep birlikte mücadele ederek yer alacağız. Cemaat yurtları derhal kapatılmalıdır, tüm öğrenciler için yurtlar devlet tarafından ücretsiz olarak sağlanmalıdır” diye konuştu.

Yeni Dersim