Dersim Belediyesi Gençlik Meclisleri’nden Açıklama

Dersim Belediyesi Gençlik Meclisleri, dün KYK yurdunda yer bulamaması nedeniyle yerleştirildiği otelde tacize uğrayan kadın öğrencilere ilişkin açıklama yaptı.

Munzur Üniversitesi’nde ülkenin diğer illerinde olduğu gibi öğrencilerin barınma sorunu göz ardı edilerek 13 Eylül 2021 tarihinde eğitim-öğretim yılı açıldı.  Diğer tüm üniversitelerde olduğu gibi barınmanın en demokratik haklardan biri olduğu gerçeği göz ardı edilerek sadece bölümler açılması öğrenciler için gerekli yurt kapasitesinin oluşturulmaması öğrenci arkadaşlarımızın barınma açısından sıkıntı yaşamasına sebep oldu.” denilen açıklamada, “Bizler de Dersim Belediyesi Gençlik Meclisleri olarak barınma sorunu yaşayan Munzur Üniversitesi öğrencileri ile dayanışma gerçekleştirmek amacıyla Dersim Belediyesi’nin tam desteğini alarak “Munzur Üniversitesi Dayanışma Ağı” çalışmasını başlattık.” ifadelerine yer verildi.

Dersim Belediyesi Gençlik Meclisleri 17 Eylül itibarıyla görünürlük kazanan barınma sorununa karşı Dersim’de yapılan çalışmları şöyle özetledi

1. Kalacak yer bulamayan öğrencilerin birçoğu kalıcı yer bulunana kadar otellere yerleştirilirken birçok dostumuz, yoldaşımız ise kendi evlerinde öğrencileri misafir etti ve halen misafir etmekte.

2. Belediyemize gelen öğrencilerle birebir ilgilenilerek barınma sorunu ile ilgili yapılması gerekenler aktarıldı.

3. Öğrencilerle birlikte sokak sokak gezilerek, kiralık evler arandı. Ve Dersim halkına yaptığımız çağrılar sonucunda birçok ev sahibi evlerini bizler aracılığıyla öğrencilere kiraladı.

4. Ev tutan onlarca öğrenci için eşya dayanışması gerçekleştirildi. Bulduğumuz eşyalar, Dersim Belediyesi araçlarıyla taşındı.

5. Yurtdışında yaşayıp Dersim’de evi boş olan bazı dostlarımız evlerini ücretsiz bir şekilde belirlediğimiz öğrencilere açtı.

6. “Munzur Üniversitesi Dayanışma Ağı” Whatsapp grubu kurularak öğrencilerin acil durumlarda bizlere ulaşması sağlandı. Dersim Belediyesi Gençlik Meclisleri olarak elimizden geleni 20 gündür yapmaktayız ve yapmaya devam edeceğiz.

Dersim Belediyesi hakkındaki tüm itibarsızlaştırma çabalarını kınıyoruz!

Dersim Belediyesi Gençlik Meclisleri, KYK yurdunda yer bulamadığı için Dersim Belediyesi’nin desteği ile otele yerleştirilen öğrencilerin dün otelde tacize uğramasına ve bazı basın organlarında otele yerleştirilen öğrencilerin belediye tarafından bir daha sorulmadığına ilişkin de şunları söyledi;

4 Ekim Pazartesi günü saat 22.35 civarlarında otelde kalan kadın öğrenciler temsilci arkadaşımızı arayarak, il dışından gelip otelde konaklayan yaşlı erkek bireyler tarafından sözlü tacize uğradıklarını ifade ettiler. Temsilci arkadaşımız da otele geleceklerini söyleyerek her ihtimale karşı kapılarını kilitli tutmalarını istedi. Telefonla yapılan aktarımdan birkaç dakika sonra otele giden temsilci arkadaşımız ve Dersim Belediyesi personeli otel yönetiminin bu duruma sebebiyet verdiğini söyleyerek bu şahısların derhal otelden atılmasını istedi. Sadece istemekle kalmayıp bu şahısları tek tek dışarı çıkardı.

Dışarı çıkartılan bu şahısların kimlik bilgileri alınarak teşhir edilmek üzere fotoğrafları çekilerek gecikmeden yerel bir gazetede haberi yapıldı. Olaya direkt müdahale edilerek öğrencilerin güvenliği sağlanarak tacizde bulunan erkek bireyler şehri terk etmek durumunda kaldı. Yaşanan bu olay çerçevesinde öğrenciler başka bir otele yerleştirilmiştir.

Bazı basın yayın oluşumlarında çıkan haberlerde, Dersim Belediyesi’nin tüm bu çabası görünmez kılınarak olayın sorumlusu olarak gösterilmesini kınıyoruz. Yapılan haberlerde öğrencilerin otele yerleştirilip bir daha sorulmadığı aktarılarak, yüzlerce öğrencinin tüm sorunlarını dile getirdiği dayanışma görünmez kılınmıştır. Otelde bulunan tüm öğrenci arkadaşlarımıza 7/24 telefonlarımız açık kalmıştır. En ufak sorunlarda bile telefonla aranmışızdır. Halkçı yerel yönetimler anlayışının temsilcisi olarak öğrenciler için tüm imkanlarını zorlamıştır.

Bir kez daha söyleyelim, Dersim Belediyesi hakkındaki tüm bu itibarsızlaştırma çabalarını kınıyoruz. Öğrencilerle omuz omuzayız, dayanışmadayız!

Dersim Belediyesi Gençlik Meclisleri olarak, gençliğin tüm sorunlarına Dersim yerelinde değinmekle kalmayıp çözüm odaklı çalışacağımızın sözünü veriyoruz. Bizler Dersim Belediyesi Gençlik meclisleri olarak öğrenci arkadaşlarımızın talepleri, sorunları ve tüm bunların çözümü için kendimizi muhatap olarak görmekte bu anlamda sonuna kadar öğrenci arkadaşlarımızla omuz omuza olacağız!