DEDEF’ten Coşkulu Buluşma

Dersim Dernekleri Federasyonu( DEDEF), geleneksel olarak her yıl düzenlediği piknik bugün gerçekleşti. Dersimliler pikniğe yoğun ilgi gösterildi.

DEDEF geleneksel olarak her yıl düzenlediği piknik, Fatih Sultan Mehmet Tabiat Ormanı’nda Kibar Aslan ve Hüseyin Tuluk’un sunumuyla  başladı. Piknik saat 10.30’da davul zurna eşliğinde halaylarla başladı. Saat 11′ de açılış konuşması ve saygı duruşu sonrası etkinlik Gazi Dersim’liler derneği çocuk korosunun sahne alması ile devam etti.

Dersim dünde bugünde Dersim’dir, yarında Dersim olarak kalacaktır

Piknik DEDEF Genel başkanı Ali Haydar Ben’in konuşmasıyla devam etti. Ben konuşmasını yapmadan önce DEDEF yönetim kurulu üyelerini ve DEDEF şube yöneticilerini sahneye çağırdı.

Ben konuşmasında ırkçı faşist söylemlerin Dersim üzerinde yoğunlaştığını belirterek şunları söyledi:

“Bugün bu ülkeyi yönetenler eskiden dersim üzerinde ki ırkçı faşist söylem üzerine anlayışlarına devam ediyorlar. Biz ancak mücadele ederek örgütlenerek bunlara karşı çıkacağız. Dersim dünde Dersim’dir bugünde Dersim’dir yarında Dersim olarak kalacak.

Biz Dersim adını 2010 yılında sokaklarda mücadele ederek aldık bugünde mücadele ederek bu hakkımızı alacağız.

Son beş yıldır Dersim festivalin yapamadık. Bunun ikisinde Suruç katliamından dolayı yapmadık. Diğerinde ise İŞID barbarlığının varlığı nedeniyle güvenlik gerekçesiyle yapmadık. Diğer süreçlerde ise yönetenler festivalleri yasakladı. Daha sonrasında kayyum yapmaya çalıştı bizim direncimizle karşılaştı ve yapamadı. Bizler yine de onların yasaklamalarına karşı Dersim’de festivalimizi yaptık. Bu sene yapacağımız Dersim Festivaline bütün halkımızı davet ediyoruz.” dedi

Toplumun kabul ettiği, baskıya alınamaz

Pikniğin devamında Dersim Belediye başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu konuşma yaptı.

Maçoğlu’da konuşmasında; “Bizleri ötekileştirmeye çalışanlara karşı birlik beraberliği geliştirmeliyiz. Bugünkü etkinlik buna hizmet ediyor” dedi. Dersim’de belediye meclis kararına değinen Maçoğlu şöyle konuştu; ” 1 haftadır linç kampanyası başlatıldı. Bu kampanya ezilenlerin sinerjisini gördükleri için başlatılmıştır. Yoksa bu mesele Maçoğlu’nun meseli değildir. Bu mesele tüm sosyalistlerin, devrimcilerin meselesidir. Bu mesele ötekilerin meselesidir. Çünkü sıkıştıklarında saldırırlar. Bunu 1938’de 1915’ten biliyoruz” İfadelerine yer veren Maçoğlu şöyle devam etti,” Dersim bu toplumun vicdanıdır. Bu toplumun kabul ettiğini, baskıya alınamayacağını herkes biliyor. Bir halk böyle istiyorsa engel olunmamalıdır ”dedi. Maçoğlu’nun konuşmasının ardın Peri (Akpazar) belediye eş başkanı konuştu.

Pikniğe  SMF’de dahil birçok devrimci, demokratik örgütte katılım gösterdi.

Piknik’te Grup Munzur, Erdoğan Emir, Enver Çelik, Kibar Aslan, Nihal Ateş’in sahne aldı.

 

Gazete Patika