DEDEF: Gözaltılar Derhal Serbest Bırakılsın

 

12 Eylül’de Bursa ve Amed’de DEDEF üyelerine yönelik yapılan polis baskınlarını protesto etmek için İHD İstanbul Şubesinde basın açıklaması düzenlendi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) tarafından düzenlenen açıklamada, “Haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan DEDEF Yönetim Kurulu üyelerimiz, Bursa Dernek Başkanımız ve Gemlik Dernek Başkanımız derhal serbest bırakılmalıdır” dendi.

12 Eylül’de Bursa ve Amed’de yapılan polis baskınlarında 7 DEDEF üyesi gözaltına alındı. Gözaltına alınan DEDEF üyeleri için bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasında konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Ali Rıza Bilir, “Nedeni ne olursa olsun bu gözaltılar hukuksuzdur. Dernek başkanlarımız ve üyelerimiz iki gündür hukuksuzca gözaltında tutulmaktadır. AKP açlığı, yoksulluğu gizlemek adına bu baskınları gerçekleştiriyor. Demokratik alanda mücadele veren DEDEF, dünya kamuoyunca bilinmektedir. Buna rağmen başkanlarımız ve üyelerimiz fütursuzca gözaltına alınıyor. Gözaltında tutulan tüm üyelerimiz derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

Tek suçumuz Dersim’in; dili, inancı, kültürü ve doğasını sahiplenmektir

Basın metnini ise DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben okudu. Basın açıklamasında,” Dersim Dernekleri Federasyonu olarak bu tür gözaltı terörüne yabancı değiliz. Bu ülkede eşitlikten, adaletten, özgürlüklerden yana olan tüm muhalif kesimlere karşı AKP iktidarı tarafından gözaltı terörü uygulanmaktadır.  Gözaltına alınan arkadaşlarımızın tek suçları Dersim’in; dili, inancı, kültürü ve doğasını sahiplenmektir. AKP iktidarı dün olduğu gibi bugünde muhalif kesimleri, demokratik kitle örgütlerini ve sendikalara dönük tekçi anlayışının doğası gereği operasyonlarla gözaltına almalarla, tutuklamalarla susturmanın gayreti içindedir. Ama bizler, her ne pahasına olursa olsun bu ülkede eşitlikten, adaletten, özgürlüklerden, demokrasiden yana tavır koyan kurumlar olarak, dün olduğu gibi bugünde, bugünden sonrada mücadelemizi sürdüreceğiz. Haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan DEDEF yönetim kurulu ve Bursa Dernek başkanımız ile Gemlik Dernek başkanı ve aynı operasyon çerçevesinde gözaltına alınan diğer üyelerimizin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın ardından söz alan DEDEF Kağıthane Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Turhan ise, yapılan saldırıların 2019’da yapılacak seçimlere yönelik olduğunu belirterek “seçimlerde kendilerine karşı tüm muhalifleri susturmak istiyorlar. Yapılan saldırıları kınıyoruz. Arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

 

Halkın Günlüğü