DDHD: Dersim Başarısının Coşkusu Tüm Olgunluğuyla Yaşanmaktadır

Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD), yerel seçimler ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada;  “Dersim Demokratik Halk Dayanışması, halkçı yerel yönetim programıyla hareket ederek Dersim merkezde kazanımla perçinlenen ve ezilenlere armağan edilen bir başarının coşkusunu tüm olgunluğuyla yaşamaktadır” vurgusu yapıldı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

31 Mart yerel seçimleri, kapitalist sistemin gerici kuşatmasının gölgesinde son buldu. Türlü entrikalarla, yalanlarla ve manipülasyonlarla burjuva partileri tarafından sürdürülen politikaların, emekçi halkımıza alternatif oluşturmadığı bir kez daha kanıtlandı. Bir diğer yandan ise yerel seçimler, birçok eksikliğine rağmen, emekçi halk kitlelerini doğrudan temsil eden siyasal öznelerin açığa çıkardığı alternatif bir programın kendisini var ettiği bir uğrak oldu.

Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD), halkçı yerel yönetim programıyla hareket ederek Dersim merkezde kazanımla perçinlenen ve ezilenlere armağan edilen bir başarının coşkusunu tüm olgunluğuyla yaşamaktadır. Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Emek ve Özgürlük Cephesi (EÖC) ve Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) oluşturduğu DDHD, bu süreci Dersim halkıyla beraber yürüterek sonuçlandırmış ve taçlandırmıştır. DDHD sözün, yetkinin ve kararın emekçi halkta olduğu bilinciyle hareket ederek halkın iradesini gasp eden kayyumun elinden belediyeyi almıştır. Dersim merkez ve ilçelerde yürütülen çalışmaları büyük bir sorumluluk ve coşkuyla örgütleyen DDHD’nin başarısı yalnızca sandığa indirgenecek cinsten değildir. Belirli ilçelerde önceki kazanımların korunmaması eksiklik olarak açığa çıksa da ve sandıkta istenilen başarı sağlanmasa da sokakta ve meydanlarda kazanan DDHD olmuştur.

Dersim Merkez’de ilmek ilmek örülerek belediyenin kazanılmasıyla sonuçlanan ve alternatif yerel yönetimleri nasırlı elleri, emekleriyle inşa eden halkımıza teşekkürü bir borç biliyoruz. Bu kazanımın Dersim’in kazanımı olduğunu tekrardan vurgulamak istiyoruz. Bu başarı yaşam alanlarının talanına ve ekolojik yıkıma da karşı çıkışın simgesidir. İl ve ilçelerde devrimci, halkçı yerel yönetimler programı etrafında emekleriyle kenetlenen tüm yoldaşlarımız ve dostlarımız bu başarının mimarlarıdır. Hep birlikte elde ettiğimiz bu başarıyı şimdi hayata geçirmenin zamanıdır. Programımızı hayata geçirirken istisnasız tüm Dersimlilere büyük sorumluluklar düşecektir. Çünkü üretenlerin yönetmesi ancak böyle mümkün olur.

Bu süreçte yanımızda yer alan ve almayan tüm Dersimlilere tekrardan teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Yaşasın Halkçı Yerel Yönetimler Programı

Söz, Yetki, Karar Halka

Dersim Demokratik Halk Dayanışması

 

Gazete Patika