DDHD Aday Tanıtım Toplantısı Büyük Bir Coşkuyla Gerçekleşti

Dersim Demokratik Halk Dayanışması (DDHD) 2019 yerel seçimleri tanıtım etkinliğini Dersim merkez Arıkanlar Kıraathane’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.

Toplantı Dersim Demokratik Halk Dayanışması Üyesi Canan Ay’ın yaptığı konuşmayla başladı. Ardından SMF temsilcisi Erdal Ataş kapsamlı bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından sırasıyla TKP MYK üyesi Mehmet Kuzlugil, TKH genel başkanı Aysel Tekerek, Temel Demirer, Sibel Özbudun, Munzur Üniversitesi’nden ihraç edilen Tarih Bölümü başkanı Candan Badem, Mazgirt Belediye başkanı Tekin Türker söz aldı.

DDHD adayları Derya Öz, Yılmaz Cesur, Birgül Çiçek Ateş’in söz aldığı programda tutuklu bulunan Ovacık Belediye Başkan Adayı Hayati Güngören’in mektubunu ise Hayati adına Murat Kur okudu. Grup Munzur’un eski solistlerinden Kadir Demir de seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Son olarak Ovacık Belediye Başkanı Fatih Maçoğlu konuşma yaptı.

‘Birlikte yönetmek, emek alanının doğru temelde örgütlenmesi, temel ve hak özgürlüklere dayanan bir yönetim anlayışıyla hareket ediyoruz’

SMF temsilcisi Erdal Ataş, “Biz bu ülkenin demokrasi güçleri olarak bu süreci nasıl ele alacağımıza dair ilkelerimizi ortaya koymuş bulunuyoruz. İttifak süreçleri, yerel seçimlere nasıl yaklaşmamız gerektiğine dair perspektif ortaya koyduk. Bu yüzden bu halk toplantısını gerçekleştirdik. Dünyadaki bütün halkların başına bela olmuş kapitalist sisteme karşı sosyalist davanın devamcısıyız. Yerel yönetimlerde birçok böğe alsak bile bu çok şey ifade etmeyecektir. Çünkü ancak Sosyalist bir iktidarı kurmakla biz bu sistemden kurtulabiliriz. Küçük bir azınlık tarafından sömürü düzeni yaratılmıştır. Biz dünya üzerinde canlı cansız tüm canlıların, tüm insanlığın çıkarlarını savunuyoruz. Sosyalizm gelmeksizin yapılan bütün iyileştirmeler bu sistemin parçasıdır. Bunu görüyoruz. Fakat yerel seçimler söz yetki karar halka üretimi denetleyen, buna halkı katan anlayışı savunuyoruz. Bunun yanında temel belli ilkelerle yerel yönetimlerde yer aldıklarını belirten Erdal Ataş “Birlikte yönetmek, emek alanının doğru temelde örgütlenmesi, temel ve hak özgürlüklere dayanan bir yönetim anlayışıyla hareket ediyoruz. Bütün sermaye partilerinin halk üzerinde sadece hizmet mesele üzerinden ele alınmasını karşıyız. Yani temel ihtiyaçlarının halka hizmet olarak gitmesine karşıyız” ifadelerini kullandı.

İttifak meselesine değinen Erdal Ataş “Genel anlayışa karşı çıkmadan bazı ortak projelerimiz devam edecektir. Egemenlerin tüm baskıları karşısında AKP-MHP karşısında ittifak güçlerimizle bu meseleye karşı birlikte olacağız. Genel yaklaşımımız sadece benim doğrum meselesi değil, kitlelerle Marksist, Maoist anlayışla birlikte, dar grupçu bir anlayışla değil, tüm ittifak güçleriyle bu mücadele yürütülebilir” sözlerini kullandı.

‘Dersim’in farklı yöneticilik anlayışıyla ortaya çıkarmış olduğu projeyi destekleyeceğiz’

Daha sonra konuşma yapan TKP MYK üyesi Mehmet Kuzlugil ve TKH genel başkanı Aysel Tekerek ittifakın önemine değindi. Mehmet, “Ülke patronların elinde . Biz sermaye düzeninin kendi temel aktörleri dışında halkın, sosyalistlerin kendi yönetmesi anlamlı olandır. Çok zor bir dönemdeyiz. Ama bu zor dönem aynı zamanda her şeyin çatırdağı bir dönemdeyiz. Biz paranın saltanatına karşı kendi bayrağımızı yükseltmek istiyoruz. Dersim’in farklı yöneticilik anlayışıyla ortaya çıkarmış olduğu projeyi destekleyeceğiz. Halkçı katılımcı belediyeciliğin bizim bayrağımızı yükselteceğine inanıyoruz’ derken Aysel Tekerek ise, “Komünistler çalmaz çırpmaz, halktan çalınanları halka geri iade eder. Komünistler yağmalamaz. 2019 seçimlerinde bu farkı Ovacıkta gördük. Bu yüzden sonuna kadar Sosyalistleri destekleyeceğiz ” dedi.

Yazar Temel Demirer, “ Munzur’un suyunu içeli tam elli yıl oldu. Altmışlı yılların sonuydu buraya geldim. Munzur’un suyunu içtikten sonra Kalbim Mercanda, Vartinikte, Kutuderesinde Seyit Rıza’nın torunlarında kaldı. Ben bir Çorumluyum. Dersim’e bir Çorumluyu emanet ettik. Kalbim burada kaldı. Elli yıl sonra yine Dersimdeyim. Kalbim sizinle. Ovacık da Hayati’yle, Mazgirt de Derya ve Tekin ile Hozat da Yılmaz, kalbim Pülümür de Birgül ve Merkezde Fatih ile atıyor. Onlara dair hiçbir şey söylemeyeceğim. Onlar bir geleneğin takipçisidir. Onların hayattaki en büyük iteleyeni bu gelenektir. O geleneğe dair kimsenin laf edebileceği tek bir olumsuz söz olamaz. O gelenek kan, bedel ve mücadelenin eserdir” ifadelerini kullandı. Akademisyen-yazar Sibel Özbudun ise seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “AKP bu seçimlere olabildiği kadar yükleniyor. 165 yaşında kişiler oy kullanıyor. Mezardan oy çıkartıp kullanıyor. Bu kaybetme ihtimalinin yaratmış olduğu korkudur” dedi. Bunun yanı sıra artık yandaşların değil sıradan insanların iktidara geldiği, halkın söz sahibi olduğu bu süreçte SMF ve sosyalistlerin yanında olduğunun altını çizdi.

Munzur Üniversitesi’ nde tarih bölümü başkanıyken ihraç edilen Candan Badem “Sekiz yıldır Dersim de oturuyorum. İlk kez bir belediyeyi sosyalistler olarak alacağız. Buna inanıyorum. Cüssesi küçük anlamı büyük bir yerde yine belediyeyi aldığımız zaman herkesin gözü yine bizde olacak. Sermaye partileri hepsi hizmet sözcüğünü kullanıyor. Fakat biliyoruz ki bu hizmet yandaşlara gidiyor. Biz bunu kullanmayacağız” ifadelerinin yanı sıra Dersim de mevcutta var olan ulaşım, su gibi temel sorunlara değindi.

‘Hayalleriniz ulaşılmaz ise hayallerinizi değil, yol ve yöntemlerinizi değiştirin’

Konfüçyüs’ün bir sözüyle konuşmaya başlayan Tekin Türker ise“ Hayalleriniz ulaşılmaz ise hayallerinizi değil, yol ve yöntemlerinizi değiştirin. Biz şeffaf, demokratik yöntemi esas alarak yönetime halkı katıyoruz. Biz evrensel enternasyonal mücadeleyi savunan bir anlayışı savunuyoruz. Mücadeleyi gerici egemenlere karşı veriyoruz, dostlarımıza karşı değil… Yerel yönetimde demokrasi şöleni içerisinde mücadele edeceğiz. Hedefimiz gerici sınıflardır. Yerel yönetimleri buradan ele alıp, değerlendiriyoruz”

Daha sonra Sırasıyla 2019 yerel seçimlerde ilçelerden aday olan Derya Öz, Yılmaz Cesur, Birgül Çiçek Ateş ve Fatih Mehmet Maçoğlu halkı selamlayarak konuşma yaptı.

Tutuklu bulunan Ovacık Belediye başkan adayı Hayati Güngören’ nin ise gönderdiği mektup Murat Kur tarafından okundu.