Canbaz ve Piroğlu’ndan Ortak Kanun Teklifi: Asgari Ücret Her Türlü Vergiden Muaf Tutulsun

HDP İstanbul Milletvekilleri Dilşat Canbaz ve Musa Piroğlu asgari ücretten her türlü verginin kaldırılmasına dair kanun teklifi verdi.

2021 yılın asgari ücretinin artan döviz kurlarının yükselmesiyle alım gücünün düştüğü günlerde asgari ücret tespit komisyonunun çalışmaları devam ediyor. 10 milyona yakın emekçiyi ilgilendiren asgari ücret diğer ücretleri de dolaylı yoldan etkiliyor. Patronların ve iktidarın düşük ücretlendirme politikasına karşı emek ve meslek örgütleri asgari ücretin 5200 TL’nin altına düşmemesi gerektiğini belirtiyorlar.

Döviz Kuru Yükseldikçe Emekçinin Ücreti Eriyor

Asgari ücret tespiti tartışmaları devam ederken HDP İstanbul Milletvekilleri Dilşat Canbaz ve Musa Piroğlu asgari ücretin her türlü vergiden muaf tutulması için ortak kanun teklifi verdiler. Canbaz ve Piroğlu tekliflerinde:

 “Asgari ücretle geçinmek zorunda kalan 10 milyona yakın emekçi, kötü ve adaletsiz yönetilen ekonomi politikalarıyla birlikte her geçen daha fazla gelir kaybına uğramaktadır. 2021 yılı için açıklanan asgari ücretin Ocak 2021 başında dolar bazında karşılığı yaklaşık 390 dolara denk gelirken, bu ücret bugün yaklaşık 190 dolara kadar gerilemiş durumdadır. Asgari ücretin 2021 yılında Resmi Gazete’de yayınlandığı günde bugüne kadar, her ay aşama aşama döviz karşısında erimiştir ve alım gücü düşmüştür.

 Gelinen aşamada asgari ücret kaç TL belirlenirse belirlensin döviz kurlarındaki yükselişe bağlı olarak sürekli artan beslenme, barınma, ulaşım, enerji ve eğitim vs. masraflarını karşılaması olanaksızdır. Emekçileri ücretlerini güçlü kılan aldıkları ücretin alım gücü ve nitelik bir yaşam sürülmesini sağlayıp sağlamadığıdır. Bu nedenle asgari ücret ne kadar belirlenirse belirlensin alım gücünün her geçen gün eriyeceği bir sır değildir.

 Sonuç olarak; ülkemizde en büyük ve en ağır vergi yükümlülüğü emekçilere özelde de asgari ücretlilere yüklendiği düşünüldüğünde, en azından asgari ücretten her türlü verginin muaf tutulması emekçiler lehine bir kazanım olacak ve nispi de olsa bazı iyileştirmeler sağlayacaktır.” ifadelerini kullandılar.