Binlerce Kadın ve LGBTİ İstanbul’da Bir Araya Geldi

Kadıköy’de binlerce kadının  renkleri ve talepleri ile bir araya geldiği “Büyük Kadın buluşması” başladı. Binlerce kadın, “Yoksulluğa, Şiddete, Sömürüye Karşı Mücadeleyi Büyütüyoruz! Değiştirecek gücümüz var” pankartı ve dövizleriyle alana giriş yaparak halaylar ve zılgıtlar çekiyor.

8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde “Yoksulluğa, Şiddete, Sömürüye Karşı Mücadeleyi Büyütüyoruz! Değiştirecek gücümüz var” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda “Büyük Kadın Buluşması” gerçekleştiriyor. Buluşma öncesi kadınların toplanacağı İskele Meydanı polislerce ablukaya alınırken, zorlu hava koşullarına rağmen kadınlar birçok farklı koldan yürüyüş gerçekleştirdi. Demokratik Kadın Hareketi, alana “Görünmeyen emek sesini yükselt”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları atarak girdi.

8 Mart Büyük Kadın Buluşması’nda okunan basın açıklaması şöyle:

“Erkek egemenliğine, emek sömürüsüne, işsizliğe, yoksulluğa, esnek ve güvencesiz çalışmaya, artan erkek devlet şiddetine ve cezasızlık politikalarına, savaşa, cezaevlerinde ve sokakta mücadelemize dönük artan şiddet ve hak ihlallerine, ayrımcı ve nefret dili ile LGBTİ+ları, göçmen ve mültecileri hedef haline getirenlere, faşizme, iktidarında ana akım muhalefetinde vaatlerine karşı ortak mücadelemizi yükseltiyoruz.

Ekonomik krizle beraber enflasyon oranları artmış; temel ihtiyaçlarımız başta olmak üzere her ürüne zam gelirken, barınma, ısınma, beslenme gibi en temel haklar dahi kısıtlanmıştır. Kadınlar elektrik ve doğal gaza gelen zamlarla karanlık ve soğuk evlere, aileye ve şiddet döngüsüne mahkûm edilmek isteniyor. Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz, devlet babanız ödesin diyoruz.”

“Savaş Politikalarini Ve İşgali Kabul Etmiyoruz”

“Rus emperyalizminin ve NATO’nun Ukrayna, Donetsk ve Lugansk üzerinde kurduğu haksız savaş politikalarını ve işgali kabul etmiyoruz. Zorunlu göçe maruz kalan kadınların, çocukların, yoksul halkın mülteci statüsünde nelere maruz kaldığının en yakından tanıkları olarak bu savaş çığırtkanlığına karşıyız. Mültecilerin Ege Denizi’nde, Yunanistan ve Türkiye sınırlarında, yaşam alanlarında uğradığı katliamların tanıklarıyız. Mülteci kadınlara yönelik cinsel, fiziksel, psikolojik saldırılara geçit vermeyeceğiz.”

“Değiştirecek Gücümüz Var”

“2022 yılına girdiğimizden beri erkekler en az 64 kadını katletti. LGBTİ+’lara yönelik saldırılarda giderek artmakta, nefret söylemleri normalleştirilmeye çalışılmaktadır. Homofobiye, transfobiye, ekonomik şiddete maruz bırakılan LGBTİ+’lar yoksullukla sınanıyor ve Zirve Soylu gibi intihara sürükleniyor. Bunların intihar değil heteropatriyarkal kapitalist düzenin cinayeti olduğunu biliyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilerek, 6284’e saldırarak, nafaka yasasını düzenlemeye giderek, tutuklayarak, televizyon programların da hedef göstererek saldırıyorlar. Ev emekçisi kadınlar olarak buradayız, işsiz ve yoksul kadınlar olarak buradayız, Ukrayna ve Suriye’de savaş ganimeti olarak görülen, mülteci kadınlar olarak buradayız.

Buradayız; çünkü kazanacağımız özgür ve eşit bir gelecek var! Değiştirecek gücümüz var.”