Barış Kerem ve Oğuz Erkul İçin Meclis Araştırması Talebi

İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan Gazi Kent Ormanı girişinde, 14 Nisan 2017 tarihinde yaşları 15-18 arasında değişen 5 çocuğun bulunduğu aracın polisler tarafından taranması sonucu hayatını kaybeden Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un katilleri hakkında açılan davanın karar duruşması İstanbul 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü. Sanık polisler, olayın Gazi Mahallesi’nde gerçekleşmesinin haksız ve ölümcül olacak şekilde silah kullanmalarına gerekçe yaparak savunma yapmış, mahkeme de iki çocuğun katili 4 polis memuruna 24.300 TL ‘ceza’ vererek, bunu da taksitlendirmişti. Mahkemenin katil polisleri koruyan kararı kamuoyu ve aileler tarafından büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un katledilmeleri hakkında HDP İstanbul Milletvekili Dilşat CANBAZ, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde araştırma komisyonu kurulması için başvuru yaptı. TBMM’ye araştırma önergesi sunan Canbaz; “Türkiye; polis-asker, genel tanımlamayla kolluk kuvvetlerinin, işledikleri suçların cezalandırılması konusunda kötü bir geçmişe ve karneye sahiptir. Kolluk kuvvetlerinin sanık sandalyelerinde oturdukları hemen hemen bütün suçlarda yargı makamları ya verilmesi gereken cezaların çok altında cezalar vermekte ya da bu suçlar cezasızlıkla ödüllendirilmektedir. Cezasızlık ya da göstermelik cezaların verildiği suçlarda yargı makamlarının coğrafi ‘hassasiyetleri’ ise artık saklanamayacak kadar açıktır. Gazi Mahallesi-Ümraniye Katliamları Davası, Kızıltepe Jitem Davası, Şemdinli Umut Kitapevinin Bombalanması Davası, Ali İsmail Korkmaz, Berkin Elvan, Uğur Kaymaz, Ceylan Önkol gibi birçok davada yargı organlarının etkin bir soruşturma işletmediği, gerekli cezaların verilmediği ve süreç işletilirken suçun işlendiği bölgelerin adeta cezanın hafifletilme gerekçesi yapıldığı yönünde kamuoyunda yaygın ve haklı bir yargı oluşmuş durumdadır.” ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat CANBAZ başvurusunda; “Gelinen aşamada adli makamların dahi gerçeği soruşturmada istekli olmadıkları ya da bilinçli olarak olayın üzerini kapatmak istedikleri görülmektedir. Bu nedenle; gerçeğin açığa çıkarılması, kamuoyunun şeffaf bir biçimde aydınlatılması ve sorumluların gerçek bir cezai yaptırım almalarının sağlanması için Barış Kerem ve Oğuzhan Erkul’un yaşamını yitirdiği olayla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından bir araştırma komisyonu kurulması, TBMM’nin halka karşı sorumluluğudur.” ibarelerine yer verdi.