Asgari Değil Yaşanabilir Bir Ücret İstiyoruz!

Kapitalist sömürü düzeni tüm dünyada yüz milyonlarca insanı yoksulluğa, açlığa mahkûm ederken, azınlık bir sömürgeci burjuva ise her gün zenginliklerine zenginlik katıyor. Emperyalist-kapitalist düzenin insanlar ve onun parçası olduğu doğa üzerinde yarattığı tahribat her geçen gün artıyor ve derinleşiyor.

Emperyalist-kapitalist dünya gericiliğinin ülkemizdeki temsilciliğini ise 15 yıldır işçi-emekçi düşmanı faşist AKP/Erdoğan iktidarı sürdürüyor. 17-25 Aralık, Man Adası, Panama Belgeleri, Reza Zarrab davası ile yolsuzlukları teşhir olan AKP/Erdoğan iktidarı, bizden çaldıklarıyla iktidarını ayakta tutuyor. Emekçilere yönelik hak gaspları AKP iktidarları döneminde artmış, grev yasaklamaları olağan hale gelmiştir. ‘Milli güvenliği’ tehdit bahaneleriyle OHAL hukuksuzluğunun da arkasına sığınan AKP/Erdoğan iktidarı patron dostu politikalarını geliştirmiştir.

Temel ihtiyaçlara yapılan zamlarla aldığı ücret enflasyon karşısında eriyen milyonlarca emekçi açlık sınırı altında yaşamaya mahkum ediliyor. Bizden çaldıklarıyla zenginliğine zenginlik katan AKP/Erdoğan iktidarı, emekçilerden ise ‘fedakârlık’ bekliyor. Asgari ücret gibi, işçi sendikalarının belirlediği açlık sınırının dahi altında olan bu ücrete mahkûm değiliz.

Bizler asgari değil, temel ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz, sosyal, kültürel ve siyasal yaşama daha aktif katılabileceğimiz bir ücret ve çalışma hayatı istiyoruz. Asgari değil, yaşanabilir bir ücret talep ediyoruz.

AKP/Erdoğan iktidarının temel haklarımıza yönelik saldırılarına, işçiler-emekçiler üzerindeki baskılarına karşı sınıf mücadelesini yükseltelim.

Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni!

 

 SOSYALİST MECLİSLER FEDERASYONU

22 ARALIK 2017