Aralık Ayı Katliamlarında Katledilenler Anıldı

ESP, Alınteri, HDP, Devrimci Parti, SMF, Mücadele Birliği ve Partizan Kartal Meydanı’nda açıklama yaptı, “Katliamların hesabını soracağız” dedi.

“19 Aralık, Maraş ve Roboskî katliamlarının hesabını soracağız” yazılı  pankartın açıldığı eyleminde basın açıklamasını Devrimci Parti MYK üyesi Burcu Gül Çubuk okudu.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde faşist devlet eliyle örgütlenen çok sayıda katliam yaşandığına dikkat çeken Çubuk, “1978 Maraş Katliamı bu gerçekliğin tipik ifadesidir. Bu katliama giden yol, aylar önce Malatya, Sivas, Erzincan ve Elazığ’da gerçekleştirilen mezhepçi kışkırtmalar, ölümlerle sonuçlanan provokasyonlarla adım adım örüldü” dedi.

Tarihimizden aldığımız güçle faşizmin, zulmün üstüne yürüyecek ve kazanacağız

19 Aralık, Maraş ve Roboski katliamlarının nasıl gerçekleştiğini hatırlatan Çubuk, faşizmin Kürt halkına, Alevilere, muhalif ve devrimcilere, kadın ve LGBTİ+’lara, yaşam alanlarına sahip çıkan köylülere yönelik saldırılarının bugün biçim değiştirse de aynı şekilde devam ettiğini kaydetti.

Maraş, 19 Aralık, Roboski ve ezilen halklara yönelik katliam karşısında direnişin de büyütüldüğünü vurgulayan Çubuk, şöyle devam etti: “Bu katliamlar ve onlara karşı yükselen direniş bizim kolektif hafızamızdır, maneviyatımızdır. Onlardan güç aldığımız kadar, bu barbarlık düzeninin yıkılması için gereken direniş kararlılığını da damıtıyoruz. Çünkü onlar hangi katliam, hangi zulüm yaşanırsa yaşansın halkların direnme, zulme teslim olmama kararlılığının ifadesidir. Dün olduğu gibi bugün de yarın da bu böyledir. Tarihimizden aldığımız güçle faşizmin, zulmün üstüne yürüyecek ve onu ezeceğiz. Biz kazanacağız!”

Eylem, “Maraş, Sivas, Roboski unutulmaz hiçbiri”, “Yaşasın birleşik mücadelemiz”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganları ve zılgıtlarla sona erdi.

 

Gazete Patika