Ankara’da SMF Paneli Gerçekleşti

Ankara’da “Kitlelerin Özneleşmesinde Meclis Örgütlenmelerinin Önemi” başlıklı panel gerçekleşti. Panel devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenleşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Saygı duruşunun ardından SMF Ankara örgütlülüğü adına kısa bir selamlama ve sunum yapıldı.

Panelde ilk konuşmacı olarak SMF temsilcisi söz aldı. Güncel-siyasal gelişmelere yönelik değerlendirme yapan SMF temsilcisi, sosyalizmin mücadele perspektifi hakkında yaptığı sunumun ardından, Demokratik Haklar Federasyonu’ndan Sosyalist Meclisler Federasyonu’na  SMF’nin yönelimi hakkında bilgiler verdi.

İkinci konuşmacı olarak araştırmacı-yazar Temel Demirer Ekim Devrimi ve Sovyetler başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Devrimci mücadelede temel sorununun iktidar sorunu olduğunu ifade Temel Demirer, sosyalizmi aşma adı altında ‘üçüncü bir yol’ dayatmaya çalışanlara karşı Sovyet perspektifinin güncelliğini koruduğunu belirtti.

HDP Siirt milletvekili ve Kadın Meclisi sözcüsü Besime Konca ise iktidarın tekçi-erkek egemen bir anlayış tarafından yönetildiği bugünlerde, kadın mücadelesi açısından meclisleşmenin önemli bir yerde durduğunu ifade etti.  HDP ve HDK kadın meclisleşmesinin süreci hakkında bilgi aktaran Besime Konca, kadın mücadelesinde sol, sosyalist ve yurtsever kadın örgütlerinin ortak mücadelesini önemsediklerini belirtti.

Son konuşmacı olarak Dersim-Mazgirt Belediye Başkanı Tekin Türkel Mazgirt’te yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Mazgirt halkının yerel yönetimlere katılımını önemsediklerini belirten Tekin Türkel, halk meclislerinin bu yönüyle önemli bir yerde durduğunu, bu konuda kadın katılımını etkinleştirilmesi yönünde de çalışmalar yaptıklarını ancak merkezi iktidarın baskı ve kısıtlamaları nedeniyle önemli ölçüde zorluklar yaşadıklarını ifade etti. Mazgirt belediyesinin tüm devrimcilerin mevzisi olduğunu söyleyen Tekin Türkel, bu mevzinin tüm devrimciler tarafından sahiplenilmesi gerektiğini belirtti.  Tekin Türkel konuşmasını tutuklanan DBP belediye eşbaşkanlarını selamlayarak bitirdi.

Panel soru cevap bölümüyle sonlandırıldı.