Ankara’da Hrant Dink Anması

Katledilişinin 11. yılında Hrant Dink Ankara’da anıldı.

Hrant Dink Anma İnisiyatifi’nin çağrısıyla bir araya gelen demokratik kitle örgütleri, sosyalist kurumlar ve siyasi partiler İHD Genel Merkezi önünde Hrant Dink’i andı.

Saat 15.00’da saygı duruşuyla başlayan anma, İHD genel başkanı Öztürk Türkdoğan’ın Hrant Dink’in mücadelesine ve Ermeni Soykırımına vurgu yapan konuşmasıyla devam etti. Anmada HDP Mardin milletvekili  Mithat Sancar ve CHP Ankara milletvekili Ali Haydar Hakverdi de konuşma yaptılar.

Hrant Dink Anma İnisiyatifi adına açıklamayı okuyan Mahmut Konuk, tetiği çekenlerin arkasında devlet desteği olduğunu, Dink davasının birkaç ırkçıyla açıklanamayacağını, Hrant Dink’in Ermeni Soykırımı üzerinden yaptığı çalışmalar nedeniyle devletin askeri ve istihbarat kurumları tarafından tehdit edildiğini, bunun da katliamın arkasında birkaç kişiden daha sistemli bir gücün olduğunu gösterdiğini ifade etti. Açıklamada Dink davasının takipçisi olmaya devam edileceği vurgulandı.

Anma boyunca sık sık “Hepimiz Hrant’ız Hepimiz Ermeniyiz” sloganları atıldı.

Anma Sarı Gelin türküsünün söylenmesiyle sona erdi.

 

Ankara Hrant Dink Anma İnisiyatifi

(Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, AKA-DER, Alınteri, Aydın ve Sanatçı Girişimi, BDSP, Devrimci Parti, Devrimci Proletarya, DSİP, EHP, ESP, Evrensel Yol Partisi, HDP, HamşetsiGor, İHD, Kaldıraç, Komünist Hareket, ÖSP, SMF)