Ankara Dersimliler Derneği: Gözaltılar Serbest Bırakılsın!

Dersimliler Derneği Ankara Şubesi 12 Eylül’de Bursa ve Amed’de DEDEF ve SMF üyelerine yönelik yapılan polis baskınlarını protesto etmek için Ankara’da basın toplantısı gerçekleştirdi.

Açıklamayı Dersimliler Derneği Ankara Şube Başkanı Ali Ekber Çelik okudu. Çelik yaptığı açıklamada, ‘’Yaşanan gözaltı ve baskıların siyasi iktidarın kendisine muhalif gördüğü kurumları her yol mübah anlayışı ile sindirme çabasının bir sonucu olduğunu’’ ifade etti

Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın!

Yaşanan gözaltı ve baskıların siyasi iktidarın kendisine muhalif gördüğü kurumları her yol mübah anlayışı ile sindirme çabasının bir sonucu olduğunu ifade eden Çelik, “Gözaltına alınanların tek suçları Dersim’in dili, inancı, kültürü ve doğasını sahiplenmektir. AKP iktidarı dün olduğu gibi bugün de muhalif kesimleri, demokratik kitle örgütlerini ve sendikalara dönük tekçi anlayışının doğası gereği operasyonlarla gözaltına almalarla tutuklamalarla susturmanın gayreti içindedir” dedi.

Muhalif kesimlere uygulanan baskı ve yıldırma politikalarını kınayan Ali Ekber Çelik, “Bu haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı, dün olduğu gibi bugün de bugünden sonra da mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadesini kullandı.
Çelik, haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan DEDEF Yönetim Kurulu ve Bursa Dernek Başkanı, Gemlik Dernek Başkanı ve aynı operasyon çerçevesinde gözaltına alınan diğer yönetin kurulu üyelerinin bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Basın toplantısına Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Derneği, Divriği Kültür Derneği, Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu, Pülümür Sağlamtaş Köyü Derneği ve Dersim Mağdurları Platformu katıldı.

Halkın Günlüğü