AKP’nin Gasp Paketlerini 1 Mayıs Alanlarında Parçalayalım!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından ‘reform’ olarak ilan edilen paket, AKP’nin işçi sınıfımıza yönelik yeni sömürü saldırısı olarak not edilmelidir. İşçi sınıfımızın yüzlerce yıllık mücadelesi sonucu kazanılmış olan haklarımız her geçen gün sermaye iktidarı tarafından gasp edilirken, açıklanan ‘reform’ paketi bu saldırıları bir üst boyuta taşımayı amaçlamaktadır. AKP/Erdoğan iktidarının reform olarak pazarladığı ‘yeni’ sömürü paketi, var olan haklarımızı gasp etmeyi hedeflemektedir.

Kıdem tazminatı hakkımızı fona devretmeyi planlayan AKP, işçilerin kıdem hakkını patronlar lehine gasp etmeye, ekonomik krizlerinin faturasını işçilere kesmeye çalışmaktadır. İşsizlik fonu bankalara, sermaye kurumlarına peşkeş çekilirken, kıdem tazminatının fona devredilmesi de aynı son ile karşı karşıya kalacaktır. TÜSİAD ve MÜSİAD gibi sermaye örgütlerinin de tam desteğini alan gasp paketiyle, patronlar işçilerin kazanımlarına el koymayı amaçlamaktadır. Bireysel emeklilik fonunu zorunlu hale getirmeyi amaçlayan paketle AKP/Erdoğan iktidarı cebimizdeki son kuruşa dahi el koymayı planlamaktadır.

AKP açıkladığı son ‘reform’ paketiyle, işçi sınıfımıza daha fazla yoksulluğu dayatırken, patronlara fondan kaynak aktarmayı hedeflemektedir. Tüm emekçileri ve emek örgütlerini bu talan paketine karşı birlikte mücadeleye etmeye davet ediyor, SMF olarak bu mücadelenin öznesi olacağımızı bir kez daha belirtiyor, 1 Mayıs alanlarında bu paketin işçi sınıfı tarafından parçalanması gerekliliğine vurgu yapıyoruz.

SOSYALİST MECLİSLER FEDERASYONU

11 Nisan 2019