Adana’da Newroz’a Çağrı Yapıldı

Adana’da bu yıl yapılacak Newroz’a çağrı amacıyla basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklamasında, Halkların Demokratik Partisi, Halkevleri, Sosyalist Meclisler Federasyonu, Halkların Demokratik Kongresi, Toplumsal Özgürlük Partisi, Türkiye İşçi Partisi, EMEP ve KESK düzenleme kurulunda yer aldı.

HDP Adana İl Binası’nda yapılan açıklamayı HDP İl Başkanları Helin Kaya ve Mehmet Karakış okudu.

Kaya ve Karakış’ın Kürtçe ve Türkçe okuduğu çağrı metninde, “Newroz mevsimsel olduğu kadar, sosyo-kültürel ve politik bir durumdur.  Her dönemde zalimlerin zulmüne karşı bir direniş geleneğidir. Newroz Doğa ve toplum birlikteliğinin yer yıl yeniden yenilendiği ve pekiştirildiği kutsal bir gündür. Verili rejimler toplumsal değişimlere yeniliklere ve buna dair olan kutsiyetlere karşıdır. Kendini yenileyemeyen her şey yok olmaya mahkûmdur.  İşte Newroz bizim değişim ve değişimlere engel olan rejimlere karşı direniş referansımızdır. Bugün toplumu ve doğayı her açıdan tahrip eden Faşist AKP iktidarına karşı Newroz ruhuyla direnmek de kutsal bir haktır.” ifadeleri kullanıldı.

Mücadeleyi yükseltme sözü veriyoruz!

Açıklamada, Qamişlo, 12 Mart Gazi ve Ümraniye katliamlarına ilişkin olarak “Bugün,  Qamişlo’da Baas rejimi tarafından 12 Mart 2004’te Kürt halkına karşı gerçekleştirilen katliamın Qamişlo Katliamının 18’inci yıldönümümdeyiz. Aynı zamanda 12 Mart 1995’te gerçekleştirilen Gazi ve Ümraniye katliamlarının ise 27’nci yıl dönümü. Halkların özgür yaşayacağı yarınlar için mücadeleyi yükseltme sözümüzü yineliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Newroz’da alanlarda olacağız!

Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) adına yapılan konuşmada, “ Halkın iradesiyle halkın oylarla seçilen belediyeler bile hukuksuz bir şekilde elimizden alındı, kayyumlar atandı. Artan faşist baskılara rağmen alanları faşizme, bırakmayacağız, açlığa, yoksulluğa karşı alanlarda Newroz’u karşılayacağız. Bu korku imparatorluğunu yıkarak, baskılara rağmen tüm halkları alanlara Newroz ateşini yükseltmeye ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz!” denildi.