3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu Kuruldu

 

Aralarında çok sayıda sendika, siyasi parti temsilcisi ve aydının bulunduğu, SMF’nin de bileşeni olduğu 3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu kuruluşunu ilan etti.

Aralarında çok sayıda sendika, siyasi parti temsilcisi ve aydının bulunduğu “3’üncü Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu”, Karaköy’de bulunan Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Büyükkent Şubesi’nde yaptığı açıklama ile kuruluşunu ilan etti.

‘Egemenlerin yürüttüğü kanlı savaşı reddediyoruz’

Toplantıda ilk olarak söz alan Devrimci Yapı İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev Yapı-İş) Genel Sekreteri Nihat Demir, “Biz yıllardır bu topraklarda egemenleri sermayesine can katmak için öldürüldük. Alıkonulduk. Çocuk da olsa kadın da olsa gereği yapılacak diyen zihniyet yüzünden Türkiye bu noktaya geldi. Egemenlerin bu topraklarda yürüttüğü kanlı savaşı biz buradan reddediyoruz. Emekçiler olarak bu baskıları asla kabul etmiyoruz” dedi.

‘Karakola işverenleri aldılar’

Ardından 3’üncü Havalimanı işçileri avukatlarından Ahmet Baran Çelik, süreci en başından bu yana takip ettiklerini belirtti. Hukuki sürecin skandal bir süreç olduğunu vurgulayan Çelik, “3’üncü Havalimanı protestoları 14 Eylül’de başladı. Ve gecesinde odalara baskın yaparak çok kişiyi gözaltına aldılar. On binlerin yaptığı direniş onları korkuttuğu için gözaltı ve işkenceler oldu. O gün bütün gün Arnavutköy karakolunda olmamıza rağmen ne bizi ne de milletvekillerini içeri almadılar. Ama içeri girme yetkisi olan avukatlar ve vekiller içeri alınmazken işverenler çok rahat bir şekilde içeri giriyordu. İşçiler 4 günün sonunda adliyeye sevk olana kadar içeri giremedik. Avukatsız ifadeleri alındı” diye konuştu.

Toplantıda basın açıklamasını HDP Ekoloji Komisyonu üyesi Beyza Üstün yaptı.

‘İşçi ve sendikacı tutuklamaları devam ediyor’

3’üncü Havalimanı’nda başlayan eylemlerin ardından tutuklamaların devam ettiğini belirten Üstün, yaklaşık 600 işçinin gözaltına alınmasının ve DİSK’e bağlı 5 yönetici ile 30 işçinin tutuklanmasının anayasa ihlali olduğunu söyledi. Üstün, “Bizler sendikalar, kitle örgütleri ve demokratik kurumlar ve duyarlı kişiler olarak 3’üncü Havalimanı Dayanışma Platformu’nu oluşturduk. Bu platformda haksız hukuksuz şekilde tutuklanan işçiler ve sendikacılar ile dayanışma içinde olacağımızı, 3’üncü Havalimanı şantiyesinde çalışan arkadaşların bir isyanla deklare ettikleri taleplerin takipçisi olacağımızı belirtiriz” dedi.

 

Gazete Patika