33 Kişi Ev Hapsi, Adli Kontrol ve Yurt Dışı Yasağı Kararları ile Serbest Bırakıldı

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Mücadele Birliği Platformu (MBP), Alınteri, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) ve Partizan’ın bileşeni olduğu Birleşik Mücadele Güçleri’nin (BMG) kuruluş deklarasyonunu açıklamak için 4 Şubat günü Kadıköy’de yapmak istediği eyleme yapılan polis saldırısında 61 kişi işkenceyle gözaltına alınmıştı.

Aralarında Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Elif Bulut, HDP PM üyesi Cevdet Konak, Alınteri muhabiri Zarife Çamalan, Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş, DBP üyeleri, Mücadele Birliği Platformu, Partizan, SMF üye ve okurlarının da aralarında olduğu 61 kişi Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’ne sevk edildi.

Mahkeme dolayısı ile Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi polis tarafından sabah erken saatlerinden itibaren kuşatmaya alındı. Karta Kaymakamlığı ‘da Birleşik Mücadele Güçlerinin Adliye önüne çağrı yapması gerekçesi ile Kartal’da 7 günlük eylem ve etkinlik yasağı getirdi.

3 ayrı Sulh Ceza Hakimliği’nde saatler süren ifade işlemleri ardından 33 kişi adli kontrol, yurt dışı yasağı ve ev hapsi gibi uygulamalarla serbest bırakıldı.

Gazete Patika